ŽENEVA, BRATISLAVA. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oficiálne označila ochorenie Covid-19 za globálnu pandémiu.
Naposledy takto označili nákazu H1N1, ktorá bola známejšia pod názvom prasacia chrípka. V roku 2009 ochorenie usmrtilo tisícky ľudí.
„Označenie situácie ako pandémie nemení postoj WHO k hrozbe, ktorú predstavuje tento koronavírus. Nezmení sa tým to, čo WHO robí, a nemení sa to, čo by krajiny mali robiť,“ povedal šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na stredajšej tlačovej konferencii.

Pomenovaním sa označuje ochorenie, ktoré má medzinárodný výskyt a vymklo sa spod kontroly. WHO sa pomenovaniu ochorenia za pandémiu bránila niekoľko týždňov.
Názor zmenila vzhľadom na vysoký počet zasiahnutých krajín, ale aj pre alarmujúcu nečinnosť niektorých štátov. Vyhlásenie pandémie je teda skôr symbolickým gestom.
Ani tentokrát však predstavitelia WHO nechceli spresniť, ktoré krajiny majú na mysli. Vo všeobecnosti však povedali, že slabá miera testovania populácie je v súčasnej situácii veľkou chybou.
„Každý deň sme vyzývali krajiny, aby podnikli urgentné a agresívne kroky. Bili sme na poplach hlasno a jasne,“ povedal šéf WHO.
"Nikdy predtým pandémiu nevyvolal koronavírus a nikdy predtým sa nedalo pandémiu tak efektívne dostať pod kontrolu," povedal šéf organizácie.
Loading
...
Celosvetový počet prípadov a nakazených je podľa neho ohromný, nehovorí však celý príbeh. Odborníci sú presvedčení o tom, že skutočný počet prípadov je vyšší.
Všetky krajiny však ešte stále môžu zvrátiť smerovanie pandémie. Okrem iného musia aktívne brániť vzniku zhlukov chorých, ktoré prerastajú do komunitnej nákazy.
„Niekoľko krajín preukázalo, že tento vírus možno potlačiť a kontrolovať,“ zdôraznil Ghebreyesus.
Na konferencii predstavitelia WHO opakovane vyzývali k tomu, aby sa krajiny snažili aktívne brániť šíreniu nákazy a snažili sa brániť prudkému nárastu celkového počtu chorých.

"Všetky krajiny musia nájsť krehkú rovnováhu medzi prevenciou, ochranou ekonomiky a dodržiavaním ľudských práv," povedal Ghebreyesus.
Sledovanie a kontrola kontaktov nakazených pacientov patrí podľa WHO medzi najlacnejšie a najefektívnejšie nástroje. "Pri prvých potvrdených prípadoch robte všetko pre to, aby ste zabránili ďalšiemu šíreniu nákazy," zdôraznila Maria Van Kerkhoveová z WHO.
Sledovanie kontaktov nakazených je najvýhodnejšia stratégia najmä v krajinách, ktoré nemajú dostatočne financované zdravotníctvo a chýba im personál. Ľudí, ktorí mohli byť vystavení nákaze, totiž môžu hľadať aj iné zložky štátu, nie len zdravotníci.
Krajiny majú naďalej brániť vzniku nových infekcií a pripravovať svoje nemocnice a infraštruktúru sa na prudký nárast prípadov. Zodpovednou prípravou sa majú brániť pred hrozbou kolapsu zdravotníckeho systému.
Všetky štáty by mali v reakcii na vyhlásenie zmobilizovať celú populáciu. Každý jednotlivec musí vedieť, ako má brániť šíreniu nákazy.
Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko, čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre?
- Ako si správne umývať ruky
- Ako postupovať pri podozrení na nákazu
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu