SME
Nedeľa, 2. apríl, 2023 | Meniny má Zita

Ako rozlíšiť alergiu od príznakov koronavírusu?

Alergia nie je nákazlivá.

Alergia a koronavírus majú iné príznaky. Naučte sa ich rolíšiť.Alergia a koronavírus majú iné príznaky. Naučte sa ich rolíšiť. (Zdroj: AdobeStock)

Text vyšiel pôvodne na webe denníka Washington Post.

Všetky texty o novom koronavíruse budú na SME.sk odomknuté a prístupne pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete to urobiť kúpou predplatného.

Príznaky alergie sú vyčerpávajúce: začervenané oči, ktoré svrbia a slzia, kýchanie, nádcha a občas aj kašeľ.

Súvisiaci článok Mám nový koronavírus? Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť Čítajte 

K sezónnemu trápeniu sa tento rok pridáva ďalší dôvod na znepokojenie - nový koronavírus. Situáciu komplikuje najmä v oblastiach, kde je peľ v ovzduší už na stredných či vysokých úrovniach.

SkryťVypnúť reklamu

Strach narastá so stúpajúcim počtom prípadov nákazy Covid-19, ktorú vírus spôsobuje.

Lekári sa obávajú, že alergici si zamenia bežnú reakciu na peľ so symptómami koronavírusu a v panike zaplavia už teraz vyťažený zdravotný systém.

"Môže to byť mätúce a oba stavy je dôležité rozlišovať. Ak ide o vírusovú nákazu, vždy keď si kýchnete, rozširujete do okruhu takmer dvoch metrov kvapôčky, ktoré môžu nakaziť ostatných," hovorí alergiologička Sally Joo Baileyová z asociácie alergiológov v Arlingtone v Severnej Virgínii a bývalá prezidentka Spoločenstva pre astmu, alergie a klinickú imunológiu vo washingtonskej oblasti.

Alergie, na druhej strane, nie sú nákazlivé.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Alergia verzus koronavírus

Údaje ukazujú, že niektorí ľudia nakazení koronavírusom majú podobné symptómy ako kašeľ, zapchatý nos, nádchu a bolesť hrdla.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi vírusom a alergiami sú však kľúčové rozdiely, ktoré by mali zmierniť zbytočnú paniku.

Alergie, ktoré sú prehnanou reakciou imunitného systému na cudzie čiastočky, nespôsobujú zimnicu, bolesti tela či zvýšenú teplotu, hovorí Baileyová. Sú to typické príznaky nákazy vírusom, napríklad aj ochorenia Covid-19.

Súvisiaci článok Ako prebieha testovanie na koronavírus? Bez príznakov nemusí byť presné Čítajte 

Pacienti nakazení koronavírusom síce môžu mať zapchatý nos, nie je to však typický príznak.

Iba päť percent čínskych pacientov s koronavírusom malo upchatý nos, zistila Svetová zdravotnícka organizácia. A približne štrnásť percent malo boľavé hrdlo.

Obdobie nachladnutí a chrípky môže v niektorých oblastiach trvať až do mája. Tieto ochorenia je o niečo ťažšie odlíšiť od Covid-19.

Prechladnutie a chrípka sú rovnako ako Covid-19 vírusovou nákazou, ktorá sa prenáša pri osobnom kontakte s infikovaným človekom alebo povrchom. Chrípku sprevádza horúčka, zvýšené teploty môže spôsobiť aj nachladnutie. Chrípku aj koronavírus môže sprevádzať suchý kašeľ. Pri prechladnutí môžete mať vlhký alebo suchý kašeľ.

SkryťVypnúť reklamu

Očkovanie proti chrípke nechráni pred koronavírusom a stopercentne nezaručí ani to, že nedostanete chrípku. Takže aj ľudia zaočkovaní proti chrípke, ktorí majú chrípkové príznaky, by ich mali brať vážne.

"Ani skúsený lekár nedokáže vždy rozoznať vírusové infekcie bez testovania," hovorí špecialista na infekčné ochorenia Jesse Goodman z univerzity v Georgetowne.

Ak si nie ste istí, najlepšie je príznaky konzultovať s lekárom, hovorí Goodman. "Zrejme sa vás opýta na celkový zdravotný stav a lieky, aby posúdil vašu rizikovú skupinu."

Ak majú pacienti horúčku, kašeľ alebo ťažkosti s dýchaním, mali by zavolať svojmu všeobecnému lekárovi a informovať ho o príznakoch. K lekárovi nesmú chodiť osobne. Záchranárov treba volať iba v prípadoch, keď sa zdravotný stav chorého významne zhorší, najmä ak má problémy s dýchaním.

Ľudia s miernymi príznakmi by mali zostať doma v izolácii a informovať o podozrení na nákazu svojho lekára. Osobná návšteva v ambulancii nemá zmysel, pretože na Covid-19 totiž neexistuje liek a dajú sa potláčať iba prejavy ochorenia.

Rady odborníkov

Tu je niekoľko rád od odborníkov, ako zvládnuť komplikované obdobie sezónnych alergií, prechladnutia, chrípky a koronavírusu:

  • Skúsení alergici by mali venovať zvýšenú pozornosť známym alergickým príznakom a pristupovať k nim ako obvykle. Peľ si z povrchu tela odstránite sprchovaním, hneď po príchode domov si umyte aj vlasy.
  • Užite antihistaminikum, ktoré vám najlepšie zaberá. Niektoré antihistaminiká, ako Benadryl, majú sedatívne účinky a zaberajú rýchlo. Musíte ich však užívať každých štyri až šesť hodín. Iné, ako Claritine a Zyrtec sú dlhotrvajúce a nemajú sedatívne účinky, môže však trvať niekoľko hodín, kým zaúčinkujú. Antihistaminiká by vám mali uľaviť. Ak nie, zavolajte obvodnému lekárovi alebo alergiológovi.
  • Kto sa necíti dobre, mal by si sledovať teplotu. Koronavírus môže spôsobiť vysoké horúčky, silný kašeľ a problémy s dýchaním. Ak máte horúčku spojenú s problematickým dýchaním, volajte lekárovi a pri vážnych ťažkostiach sa môžete obrátiť aj na záchranárov.
  • Je dôležité, aby mali zdravotníci dostatok priestoru a zdrojov na pomoc tým, ktorí ju skutočne potrebujú. Ak však máte obavy, môžete zavolať svojmu obvodnému lekárovi. Sestrička vám môže položiť zopár otázok, aby zistila, či potrebujete okamžitú lekársku pomoc. "Teraz nechceme zaplaviť systém, najmä pohotovosti," hovorí špecialistka na infekčné nákazy Elizabeth Douglassová, z medicínskej školy Dell Seton na Texaskej univerzite v Austine.
  • Umývajte si ruky. Pomáha to predchádzať šíreniu všetkých vírusových ochorení vrátane prechladnutia, chrípky a koronavírusu. Použite mydlo, teplú vodu a ruky si dôsledne vyčistite.
  • Nepanikárte. Dodržiavajte dôslednú hygienu, kýchajte a kašlite do lakťa alebo jednorazovej vreckovky, ktorú zahodíte do krytého odpadkového koša. Rúško noste podľa odporúčaní zdravotníkov a relevantných inštitúcií. Majte ho nasadené, ak ste chorí, staráte sa o človeka náchylného na infekcie alebo sa pohybujete v priestoroch, kde prichádzate do kontaktu so zraniteľnými skupinami populácie.

"Zatiaľ nemôže nikto povedať, že toto nie je významný vírus," hovorí Goodman o koronavíruse. "Ale myslím si, že je dôležité, aby si ľudia uvedomili, že to nie je ebola," hovorí s tým, že ebola má priemernú smrtnosť 50 percent. Na porovnanie, Covid-19 má podľa WHO odhadovanú smrtnosť medzi troma až štyrmi percentami.

"Zdá sa, že veľká časť ľudí má mierne príznaky a vylieči sa," vysvetľuje odborník.

Goodman takisto zdôrazňuje, že pri prechode z obdobia chrípky do alergickej sezóny je dôležité, aby sa ľudia nehrnuli na pohotovosť s alergiami a miernymi ochoreniami alebo zbytočne neskupovali do zásoby rúška a dezinfekcie rúk.

"Strach je občas nebezpečnejší ako vírus," dodáva. "Ľudia môžu vystaviť seba i ostatných nebezpečenstvu."

Koronavírus SARS-CoV-2

Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Oficiálny rebríček top 10 ciest Slovákov do exotiky 2023
  2. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
  3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
  4. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
  5. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
  6. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
  7. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
  8. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
  1. Oficiálny rebríček top 10 ciest Slovákov do exotiky 2023
  2. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
  3. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
  4. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
  5. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
  6. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
  7. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
  8. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
  1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 35 536
  2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 541
  3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 14 965
  4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 11 406
  5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 6 424
  6. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať? 5 864
  7. Oficiálny rebríček top 10 ciest Slovákov do exotiky 2023 5 421
  8. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 4 768
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu