
O črevnej sprche hovoria odborníci, že je to obyčajný klystír. FOTO - ARCHÍV
Čo sľubuje črevná sprcha
Táto procedúra vraj osvieži organizmus rovnako ako krátkodobý pôst či diéta, pri ktorých sa črevo nezaťažuje. Po jej absolvovaní pacient zaznamená značnú úľavu, osvieženie a blahodarný účinok na svoje zdravie.
Odporúča sa pri migréne, zápche, vysokom krvnom tlaku, zníženej imunite, únave, nadváhe, bolestiach chrbtice, kĺbov a dokonca ako prevencia rakoviny hrubého čreva.
Názor lekárov
MUDr. Igor Bukovský, Fyziologický ústav Lekárskej fakulty UK: „Podľa mňa črevná sprcha nie je práve najprirodzenejšia metóda ako vyčistiť organizmus. Treba sa rozhodnúť, čo je pre človeka prirodzenejšie - či vhodná strava a životný štýl, alebo takáto sprcha. A čo sa týka prevencie proti rakovine hrubého čreva, len pripomínam, že muži, ktorí jedia kapustu aspoň raz týždenne, majú len 30-percentné riziko vzniku rakoviny v porovnaní s mužmi, ktorí jedia kapustu zriedkavo.“
MUDr. Jana Krajčová, gastroenterologická ordinácia: „Je to obyčajný klystír v luxusnejšej úprave, ktorý robíme bežne za približne 100 bodov. Je to v podstate výplach hrubého čreva. Počas jedného sedenia do vás vstreknú asi 30 litrov, ktoré precirkulujú vašimi črevami. Jediný rozdiel vidím v tom, že pacient si v štátnom zariadení masíruje brucho sám a v súkromnom centre mu ho jemne masíruje terapeut.“
Čo to stojí: 250 - 600 korún