ktorú si objednala farmaceutická spoločnosť Pfizer, vyplýva, že priemerný občan členskej krajiny sa dožíva asi 78 rokov.
V Španielsku to však neplatí, pretože tam je priemer o štyri roky vyšší - a to aj navzdory najvyššiemu počtu fajčiarov v krajine. Nasleduje Taliansko, kde sa ľudia dožívajú v priemere 79 rokov, a Francúzsko so 78 rokmi.
Naproti tomu krajiny, ktoré sa majú začleniť do únie budúci rok, na tom tak dobre nie sú. Najhoršia je situácia v Maďarsku, kde ľudia umierajú zvyčajne okolo sedemdesiatky. V Poľsku je to 73 rokov a v Českej republike o rok viac.
Pokiaľ ide o príčinu úmrtí, pokračuje iDnes, v Európe sú číslom jeden srdcové choroby. Pritom však v Francúzsku, kde sa v jedálničku objavujú veľmi často syry bohaté na cholesterol, to neplatí a Francúzi umierajú na srdcové infarkty podstatne menej ako v iných krajinách.
Autori štúdie naznačujú, že ako odporúčanie k dosiahnutiu vysokého veku by mohla slúžiť zdravá španielska diéta a francúzska láska k vínu. Guláš naopak nemožno odporúčať, pretože Maďarsko má najvyšší počet srdcových infarktov na 100 tisíc obyvateľov, a to až 587.
Najobéznejšie obyvateľstvo má Veľká Británia, kde 20 percent ľudí trpí nadváhou. Na druhom konci rebríčka sú Nóri, kde sa na obezitu môže sťažovať len šesť percent ľudí.
Najvyšší počet starých ľudí v populácii pripadá na Švédsko, kde žije 27,1 percenta ľudí starších ako 65 rokov. V Poľsku je to najmenej - 17,5 percenta. V Taliansku sa podľa štúdie všeobecne dožívajú ľudia v dobrom zdraví až 71 rokov. Samotní Taliani však na to majú iný názor. Len asi 20 percent populácie nad 65 rokov má dojem, že ani v tomto veku nemá žiadne vážnejšie zdravotné problémy, uzatvára český iDnes.