SME

Koľko Slovákov poslúchlo a dalo si vyšetriť črevo?

Presne pred rokom sa začala ozývať z éteru nástojčivá výzva: Máte po päťdesiatke? Choďte si dať vyšetriť črevo. Tichý hlas Ladislava Chudíka zaujal každého. Billboardy pozdlž ciest nás žiadali o to isté. Potom hlas seriózneho herca akoby zanikol a billbo


Ak sa prúžok na testovacej súprave zafarbí na modro, ide o negatívny nález. Praktický lekár vám vtedy oznámi, že treba absolvovať odborné vyšetrenie. Môže byť trocha nepríjemné, ale na druhej strane vám môže zachrániť život. ILUSTRAČNÉ FOTO SME – ĽUBOŠ PILC

ardy zmizli. Máloktorý pacient bol dostatočne v obraze. Kdeže si to má ísť dať vyšetriť to svoje črevo? Nevedia to ani po roku. Prečo?

Súkromný gastroenterológ hovorí za desiatky svojich kolegov: „Začalo sa to naozaj pompézne, výsledok však nebol adekvátny. Reklama a billboardy Ligy proti rakovine stáli dva milióny, reklama bola aj na toaletnom papieri, ale bez patričného efektu. Praktickí lekári, ani ich pacienti neboli, alebo možno nechceli byť patrične poučení, ako sa do akcie zapojiť.“

Naozaj, po miniprieskume SME 90 percent opýtaných netušilo, že obvodný lekár ich mal poučiť, ako sa môžu zúčastniť na takejto akcii, a zadarmo.

Slovenská populácia sa síce vlani v októbri konečne dočkala veľkej preventívnej skríningovej akcie na odhaľovanie skrytých foriem nádorov hrubého čreva, ale hladko rozhodne nevyštartovala.

4500 Slovákov si dalo vyšetriť črevo

Od začiatku skríningovej akcie do marca tohto roka vyšetrili praktickí lekári vyše 4500 pacientov a odborní lekári operáciou zachránili minimálne 40 životov pacientov, ktorí mali už predštádium rakoviny.

Mohli vyšetriť a zachrániť určite aj viacerých. Problémom sa však stali peniaze. Praktickí lekári, ktorí mali robiť prehliadky, sa pýtali – kto nám zaplatí prácu? Cena výkonu vyšetrenia krvi v stolici predstavuje 200 korún za jedného pacienta. ‘‘Ak štát robí takúto akciu, nech to aj zaplatí lekárom,‘‘ tvrdili zdravotné poisťovne. Výsledok bol taký, že lekári prvých 40 hemotestov urobili, avšak rozhodli sa, že dlhodobo takúto prevenciu sponzorovať nemôžu.

Prečo to nefunguje u nás?

Vo viacerých krajinách, ako je Japonsko, USA, Nemecko a Česká republika, kde si to vzala pod patronát bývalá prvá dáma Dagmar Havlová, prebehli celonárodné depistážne programy s veľkým úspechom a zachránili prevenciou stovky ľudí. MUDr. Jozef Klucho, neštátny gastroenterológ z Nových Zámkov, tvrdí, že akcia na vyhľadávanie nádorov bola z odborného hľadiska pripravená dobre. „Možno však naozaj zlyháva informovanosť toho článku, ktorého sa to týka najviac, teda pacienta. Pokiaľ ide o finančné zabezpečenie projektu, je to tak ako všade na Slovensku, peňazí je nedostatok, a to možno aj preto, že neboli použité najúčelnejšie. Štátne zariadenia napríklad dostali z prostriedkov určených na program drahé endoskopické zariadenia a súkromné pracoviská – neštátni gastroenterológovia nedostali nič.“

Zmena financovania je podľa odborných koordinátorov projektu už pripravená. Od budúceho mesiaca poisťovne lekárom za takéto vyšetrenie osobitne zaplatia. Program skríningu bude pokračovať ešte štyri roky.

Ak teda máte po pätdesiatke, určite choďte za svojím praktickým lekárom, vypýtajte si test a nedajte sa odradiť. Za lekárom by, samozrejme, mali zájsť aj mladší, ktorí majú v rodine prípad rakoviny hrubého čreva alebo ak majú dlhodobé problémy so zápchou, hnačkami či už nebodaj už pozorovali krv v stolici.

Ako prebieha skríningové vyšetrenie?

Pacient dostane od praktického lekára malý, špeciálne adjustovaný kartón a do jeho okienka natrie vzorku stolice veľkú ako šošovička. Prelepí ju a lekárovi môže poslať i poštou. Pri rakovine hrubého čreva i jej predštádiu, polype, sa totiž do stolice dostávajú malé množstvá krvi, ktoré nevidno. Ide o skryté, okultné krvácanie, ktoré sa dá zistiť jednoduchým testom. Podľa lekárov sa zistí len asi u dvoch-troch zo sto vyšetrených. Najčastejšou príčinou sú hemoroidy či polypy, ale môže to byť i rakovina. Nemusí sa nájsť ani žiadna príčina. Po zistení krvácania absolvuje človek kolonoskopiu, vyšetrenie hrubého čreva sondou. Ak sa potvrdí, že ide o polypy, môžu sa kolonoskopom hneď aj odstrániť. (uj)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 696
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 553
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 065
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 876
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 612
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 935
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 099
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 116
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu