Bratislava 29. júna (TASR) - Mesiac jún, keď v slovenskej vládnej koalícii vyvolala zemetrasenie téma interrupcií, bol na celom svete už po druhý raz venovaný úplne opačnému problému - neplodnosti.
Ochoreniu, ktoré len na Slovensku postihuje približne 50 tisíc párov, sa na Slovensku venovalo osvetovými akciami občianske združenie Bocian, ktoré sa zaoberá liečbou neplodnosti a usporiadalo počas júna množstvo podujatí. Z prostredia jeho klientov pochádza príbeh, v ktorom sa spojili obe témy - interrupcia i neplodnosť.
O tom, že sa neplodnou môže stať aj zdravá žena, hovorí príbeh Adriany, ktorá dnes bojuje proti následkom rozhodnutia zo svojich stredoškolských čias. Život vo dvojici začala pomerne skoro a tak sa stalo, že oslavu jej šesťnástín kazilo pomyslenie na to, ako povedať rodičom, že v jej tele sa prebúdza nový život. "Otec by to neprežil," povedala jej vtedy mama. Jeho jediná dcéra predsa musí ísť na vysokú a nie prať plienky. Interrupcia pre mladú ženu znamenala i krach jej lásky, pretože o štyri roky starší Roman by situáciu radšej riešil založením rodiny. Po jeho srdcervúcich listoch nasledoval rozchod.
Adriane trvalo roky, pokým sa znovu zaľúbila, stihla však vyštudovať vysokú školu a nájsť prácu v nemocnici. Onedlho po svadbe s Igorom zatúžila po dieťatku. "Na to, čo sa stalo pred desiatimi rokmi, som už skoro zabudla," hovorí. Po dva a pol roku, čo sa jej nedarilo otehotnieť, už však výčitkám svedomia neunikla. Po všetkých možných praktikách i "nepraktikách", návštevách gynekológov, veštkýň i ľudových liečiteliek, sa s niekoľkými jazvami na bruchu a jednou veľkou na duši rozhodla požiadať o pomoc modernú medicínu. V súčasnosti má 35-ročná žena za sebou už šesť pokusov o mimotelové oplodnenie a stále nestráca nádej.
Podľa predsedníčky OZ Bocian Denisy Priadkovej sa ich klientky dieťaťa dočkajú v priemere po 15 - 16 rokoch, jedna z nich čakala až 22 rokov. Dlhoročná snaha však nemusí byť korunovaná úspechom. Z celosvetových štatistík vyplýva, že po absolvovaní troch cyklov asistovanej reprodukcie otehotnie každá druhá žena. Situácia na Slovensku, kde fungujú dve štátne a dve súkromné centrá asistovanej reprodukcie, je podľa Priadkovej porovnateľná so svetovou. Túžba po dieťati stojí Adrianu i nemalé peniaze, pretože naša legislatíva umožňuje preplácanie asistovanej reprodukcie iba ženám, ktoré si svoju neplodnosť nezavinili sami.