
Dovolenku možno stráviť na desiatky spôsobov, ale treba sa na ňu vedieť aj pripraviť. Ak v nás zostane pocit, že máme niečo dôležité rozrobené či nedokončené, budeme sa vnútorne zožierať a dovolenka nebude mať efekt. Kto si chce skutočne oddýchnuť, mal by si vybrať najmenej 14 dní. ILUSTRAČNÉ FOTO – ARCHÍV SME
Je to na porazenie a neuverenie: Po týždňovej dovolenke, počas ktorej sme plávali a cvičili odušu, jedli kvantá zeleniny a ovocia, skončíme vyčerpaní, ubolení či dokonca na infúziách.
„Behal som, bicykloval, plával, hral tenis a je mi horšie ako predtým,“ vyratúva podnikateľ, ktorý absolvoval desať dní dovolenky už v júni, lebo neskôr si ju nemôže dovoliť pre pracovné vyťaženie.
„Čo som robil zle?“ pýta sa lekára.
„Takmer všetko,“ tvrdí MUDr. Ján Černanský, ktorý mu naordinoval infúzie, obstreky, elektroliečbu a rehabilitáciu. Takéto skúsenosti má vo svojej ordinácii každoročne. Ak žijeme väčšinu roka nezdravo, je naivné očakávať spásu od dovolenky. „Mnoho ľudí, paradoxne, končí dovolenku s akútnymi problémami krčnej chrbtice alebo bolesťami v krížoch, hoci dúfajú, že práve dovolenka vyrieši ich zdravotný problém,“ hovorí rehabilitačný lekár.
„Navyše tento pacient bol ešte aj pod tlakom, že sa musí za desať dní zregenerovať. Za taký čas sa organizmus ani nestihne poriadne preladiť na oddych a relaxáciu. To, že pacientov v strese sekne v krížoch častejšie ako iných dokazujú aj svetové výskumy. Stačí nepatrný impulz, napríklad nesiete kufre, spotíte sa, ofúkne vás prievan, a už sú tu bolesti v krížoch.“
Uškodiť môžu dokonca aj odporúčané zdravotne prospešné športy, napríklad pri plávaní prsiarskym štýlom priveľmi zakláňame krčné stavce, pri bicyklovaní sa mnohí priveľmi hrbia, beh sa stáva nebezpečným, ak telo nie je pripravené na výkon.
Telo dovolenku nemusí prežiť
Mnoho infarktov naozaj postihne ľudí práve na začiatku dovolenky. Americkí kardiológovia prišli na to, že k zlyhaniu srdca neprichádza tak často v stresových situáciach, ako v čase pokoja a oddychu.
„Pre mnohých znamená začiatok dovolenky naozaj stres. Príliš prudká zmena medzi prácou a voľným časom môže uškodiť psychicky aj fyzicky,“ súhlasí psychologička Mária Hanúsková.
Napríklad vnucovať workoholikom dovolenku pri mori sa môže stať osudným či aspoň totálne otravným časom pre celú rodinu. Sama mala minulý rok klienta, ktorý si vybral dovolenku po troch rokoch a skolaboval na pláži od psychického vyčerpania. Partnerom ľudí závislých na práci psychologička vyslovene radí, aby si od nich nevynucovali tradičné formy dovolenky. „Workoholici sú zvyknutí neustále podávať výkony, preto tráviť voľný čas ničnerobením môže pre nich znamenať stav akútneho stresu.“