Paraglajding, rafting na rozbúrených riekach, lezenie po umelých stenách, tandemové lietanie, zoskoky padákom, divoké jazdy na motorkách či už trocha zovšednelý bungee jumping si však nemôže dovoliť každý. Takmer istým rizikom je pre ľudí s vysokým tlakom. Psychiatri dokonca upozorňujú, že u niektorých ľudí sa môže vybudovať taká závislosť na tejto vnútornej droge, že ich potom nutká siahnuť aj po skutočnej.
Je vôbec možné predávkovať sa adrenalínom?
„Organizmus nie je schopný vyprodukovať také množstvo adrenalínu, ktoré by ohrozilo život,“ hovorí detská endokrinologička MUDr. Ľudmila Košťálová, napriek tomu takýto spôsob nepovažuje za najzdravší. „Je to neopodstatnené, nadmerné a zbytočné dráždenie organizmu k stresovým reakciám, ktoré by vlastne mali slúžiť na prežitie.“
Ľudia, ktorí sa začnú venovať pravidelne adrenalínovým športom, musia po určitom čase zvyšovať náročnosť, riziká a dramatickosť, aby dosiahli rovnaký účinok ako na začiatku. Po čase totiž organizmus sa akoby otupuje a potrebuje zvyšovať dávky. To sa však nedá donekonečna, a tak nie je vylúčené, že siahne po látkach, ktoré vyvolávajú podobné reakcie. A to sú drogy.
Vytrvalostné športy, pri ktorých sa do krvi dostávajú endorfíny, majú na ľudský organizmus oveľa lepší vplyv ako krátkodobá veľká záťaž pri adrenalínových športoch.
(uj)