MUDr. JÁN VIKTORÍN, internista: „Určite by sa im mali vyhnúť ľudia s vysokým, ale tiež nízkym tlakom. Ak má človek hypertenziu, teda aj v pokoji má vysoký krvný tlak, v rizikovej situácii, napríklad pri skoku na lane, sa môže zvýšiť tak, že to niektorá z ciev v mozgu nevydrží. Pri bungee jumpingu sa môže vyskytnúť niekoľko náhlych dejov, ktoré sa môžu skončiť ochrnutím, infarktom, mozgovou príhodou či dočasným oslepnutím. Aj ľudia s nízkym tlakom si môžu ublížiť, človek je totiž na svoj tlak akoby už zvyknutý a jeho náhle prudké zvýšenie by mohlo znamenať ohrozenie života.
Ja osobne takýto spôsob zvyšovania adrenalínu neodporúčam. Na Slovensku napríklad takmer tretina populácie netuší, že má vysoký tlak a málokto pozná do takej miery svoj zdravotný stav, aby mohol povedať, že je v poriadku.“
(uj)
Ako si neublížiť
* Ak plávate prsia, nedvíhajte hlavu príliš vysoko, aby sa nepreťažovala krčná chrbtica, ideálne je plávanie na znak alebo kraul.
* Ak sa bicyklujeme, pozor na nastavenie kormidla, guľatí sa chrbát alebo sa zakláňa krk príliš dozadu.
* Pri tenise a podobných športoch sú nebezpečné pre chrbticu najmä prudké rotačné pohyby, pri ktorých často dochádza k zaseknutiu drobných medzistavcových kĺbov.
* Ak hráte plážový volejbal, basketbal či iné hry, pri ktorých dochádza k nárazom a stláčaniu chrbtice, myslite na vhodnú obuv – inak škodíte chrbtici.
* Ani jazda na koni nemusí byť vždy liečivá – stupeň nárazov a stláčania chrbtice veľmi závisí od držania a sily chrbta.
* Nepreháňajte to – týždeň či dva športovej aktivity vôbec nestačí, aby sa odstránili hriechy zlého držania tela či nesprávnych pohybových stereotypov nahromadených za niekoľko rokov.