
Migréna je vážny medicínsky problém, ktorý postihuje aj deti. V čase dospievania väčšinou vymizne, ale v mnohých prípadoch ostane a zmení sa len jej intenzita a frekvencie záchvatov. ILUSTRAČNÉ FOTO – ARCHÍV SME
i.
Migréna je vážny medicínsky problém, ktorý si svojich pacientov nevyberá podľa veku. Týmto ochorením trpia nielen dospelí, ale aj deti.
Na Slovensku trpí migrénou 5 až 8 percent detí a mládeže, čo je približne 100 000 detí a mladých trpiacich opakovanými bolesťami hlavy.
Asi osem miliónov detí a mladistvých na celom svete trpí migrénou a deti vymeškajú viac ako milión dní v škole práve pre rôzne bolesti hlavy.
Migréna obyčajne vymizne v čase dospievania, ale v mnohých prípadoch ostane a zmení sa len jej intenzita a frekvencie záchvatov.
Diagnostika migrény u detí je ťažšia ako u dospelých a patrí do rúk skúseného odborníka neurológa, ktorý rozhodne, aká bude liečba.
Pre migrenikov, ako aj pre ich rodičov či príbuzných je k dispozícii aj Linka migrény 0903 999 666, kde môžu získať odborné informácie o liečbe bolestí hlavy a tiež kontakt na odborníka – neurológa vo svojom regióne.
(uj)
Ako bolí hlava deti?Mladšie deti pociťujú pri migréne bolesť na oboch stranách hlavy, zatiaľ čo u starších detí a dospelých sa vyskytuje bolesť prevažne len na jednej strane.
Trvanie záchvatov bolesti býva u detí obyčajne kratšie ako u dospelých a ich priemerná frekvencia je raz až dvakrát za mesiac. Deti pociťujú pri migréne tlakovú bolesť hlavy. U dospelých je to naopak pulzujúca bolesť hlavy.
U detí je veľmi nízky výskyt provokujúcich faktorov, len zriedka dôjde k zhoršeniu stavu fyzickou námahou. Výskyt fonofóbie – precitlivenosti na hluk počas záchvatu, je tiež nízky, častejšia je fotofóbia, teda precitlivenosť na svetlo. Najčastejšie spoločné príznaky u detí sú: pocit na vracanie, vracanie – je prítomné takmer vždy a u každého dieťaťa, hnačka, zvýšená potreba na močenie, zvýšené potenie, pocit smädu, opuchy, slzenie.
Výskyt aury – svetelného blikania pred očami, nie je taký častý u detí ako u dospelých. Ak je aura prítomná, je skôr somatosenzorického charakteru a slabšia. U detí sú časté i periodické syndrómy, ako je cyklické vracanie, závraty, pocit zmätenosti – syndróm Alice v krajine zázrakov. Predpokladá sa, že príčina týchto prejavov je rovnaká ako pri migréne, ale nie sú sprevádzané bolesťou hlavy.
(uj)