Ženeva 16. júla (TASR) - V zozname smrteľných infekčných chorôb sa na prvých miestach ocitli v súčasnosti AIDS, tuberkulóza a malária. Ako dnes informovali v Ženeve predstavitelia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), každé druhé úmrtie v rozvojových krajinách pripadá na konto týchto chorôb. Podľa štatistických údajov ide o šesť miliónov ľudských životov ročne.
Podľa informácií programu OSN UNAIDS si celosvetová epidémia AIDS vyžiadala od svojho vypuknutia viac ako 20 miliónov obetí. Koncom roka 2002 bolo smrteľným vírusom HIV infikovaných približne 42 miliónov osôb, 3,1 milióna ľudí na AIDS zomrelo.
AIDS sa vyskytuje najmä v chudobných afrických krajinách, južne od Sahary. Podľa odhadov UNAIDS je v týchto štátoch infikovaných vírusom HIV 29,4 milióna obyvateľov. S veľkým odstupom nasledujú krajiny južnej a juhovýchodnej Ázie so šiestimi miliónmi infikovaných.
Podľa údajov WHO zomierajú pacienti s AIDS najčastejšie na tuberkulózu. Rozšírenie nákazy HIV prispieva podstatnou mierou k nárastu epidémie tuberkulózy.
Približne jedna tretina osôb, nakazených HIV je infikovaná aj pôvodcom tuberkulózy. Asi 90 percent z nich umiera bez primeranej liečby len o pár mesiacov po tom, ako sa u nich vyvinula tuberkulóza.
Suchoty boli odjakživa chorobou chudobných a ľudstvo sužujú od nepamäti. Podľa štatistiky WHO si toto nákazlivé ochorenie vyžiada každý rok okolo dvoch miliónov obetí.
Za osobitne dramatický označujú odborníci v tejto súvislosti vývoj v strednej Európe. Pôvodca ochorenia Mycobacterium tuberculosis získal v priebehu rokov odolnosť voči rôznym antibiotikám.
Liečenie tuberkulózy nie je pritom finančne náročné, náklady na jedného pacienta dosahujú približne desať dolárov a 95 percent postihnutých sa z TBC vylieči.
Na chorobu trópov - maláriu - ochorie ročne 300-500 miliónov ľudí, milión z nich umiera. Až 90 percent všetkých úmrtí na maláriu hlásia z afrických krajín južne od Sahary.
Osobitné riziko predstavuje malária pre deti, tehotné ženy a návštevníkov spomínaných oblastí. Ochorenie prenášajú vpichom muchy z rodu Anopheles (Anopheles gambiae).