ou zaostávajú. Európska komisia preto zhromažďuje potrebné informácie na vytvorenie spoločného vedomostného základu. Výsledky dnes zverejneného európskeho výskumu predstavujú prehľad možných zdravotných rizík v súvislosti s tetovaním a piercingom.
V prípade zanedbania zdravotných rizík môže táto činnosť spôsobiť rôzne vírusové infekcie ako je hepatitída, HIV, bakteriálne a plesňové infekcie, ale tiež alergické reakcie ako sú kožné zápaly a koprivka, zhubné poškodenia ako melanómy a rakovina kože, lepru a ďalšie choroby vrátane zmien v správaní. Štúdia EK obsahuje informácie o substanciách a materiáloch spojených s nepriaznivými zdravotnými efektmi a odporúča vývoj a používanie bezpečných, čistých a sterilných látok a materiálov.
"Ak ľudia chcú tetovanie alebo piercing, chceme, aby to robili s riadnymi zdravotnými a bezpečnými zárukami. Verím, že výsledky výskumu EÚ prinesú nárast povedomia o rizikách a podporia takú prax v profesii tetovania, ktorá bude rešpektovať bezpečnostné požiadavky, a že politickí predstavitelia v celej Európe príjmu príslušné kroky v tejto otázke," povedal komisár EK pre vedu a výskum Philippe Busquin.
Viac ako polovica piercingov môže viesť k akútnym infekciám vyžadujúcim medicínsku alebo aj klinickú liečbu. Od konca roku 2002 boli v Európe zaznamenané dva prípady úmrtia v dôsledku piercingu. Existujúce smernice v členských štátoch únie sa väčšinou obmedzujú na hygienické nariadenia ako je použitie rukavíc a sterilných ihiel. Nevenujú pozornosť otázke sterility materiálov, farieb, ich čistote, alebo potrebe adekvátneho toxikologického a rizikového vyhodnotenia.
V tejto otázke spolupracuje EK s Radou Európy, ktorá pripravila rezolúciu o "tetovaní a permanentnom mejkape". Komisia zároveň vyzvala členské štáty, aby zvýšili úsilie v tejto oblasti a podnikli potrebné kroky. Experti členských štátov únie pôsobili v technickej pracovnej skupine, ktorá vypracovala návrh štúdie dnes zverejnenej komisiou. O predbežných výsledkoch štúdie diskutovali vedci na nedávnom workshope v Ispre v Taliansku.
Materiály používané pri piercingu sa vnášajú priamo do kože. Keďže vzniká dlhotrvajúce vystavenie pôsobeniu chemikálií, tieto substancie musia spĺňať prísne kritériá týkajúce sa čistoty, sterility a bezpečnosti. Až na malé výnimky medzi farbami, ktoré boli schválené pre použitie v kozmetike, väčšina chemikálií používaných pri piercingu a tetovaní sú chemické pigmenty pôvodne používané na iný účel, ako automobilové farby alebo atrament na písanie, a nemali by byť používané pri tetovaní.