
ILUSTRAČNÉ FOTO – INTERNET
Sladká kola, slané hranolčeky, kečup, sladkoslaný hamburger a presladený kokteil. Prečo to tým deťom tak chutí? Môže ísť o závislosť? Vedci už naznačili, že áno. Častá konzumácia vo „fast foodoch“ môže uviesť do pohybu hormonálne zmeny v tele. Tie spôsobia stratu sebakontroly pri jedle a prejedanie sa.
To znamená, že vypestovať si závislosť nemusíme len na drogách. Podobné účinky môžu mať podľa vedcov aj dve najväčšie hrozby štíhlej línie – hamburgery a hranolčeky. Vzniknutú závislosť dokonca prirovnávajú k návyku na heroín.
Hlavnými vinníkmi je predovšetkým cukor a tuk obsiahnutý v jedlách, ktoré sa označujú „fast food“.
„Naznačujú to nové poznatky týkajúce sa biologického pôsobenia rýchleho občerstvenia,“ informoval o objave odborný časopis New Scientist.
Tvrdenie vychádza z poznatkov vedcov z Princetonskej univerzity v americkom New Jersey získaných pri pozorovaní krýs. Keď vedci znížili v potrave krýs obsah cukru, krysy znepokojneli, začali sa triasť, ich správanie pripomínalo abstinenčné príznaky ako pri nedostatku nikotínu či morfia. „Niektoré zvieratá, a môžeme to rozšíriť aj na ľudí, sa môžu stať závislými na sladkom jedle,“ tvrdí vedec John Hoebel. Podľa neho jedlo obsahujúce veľa cukru stimuluje v mozgu opioidy, chemické látky navodzujúce šťastie. Rovnako sa správali krysy, ktoré zjedli sladké, slané a tučné jedlo.
Táto teória by sa mohla stať kľúčom k vysvetleniu, prečo západný svet tak rapídne tučnie.
(uj)