Münster 19. júla (TASR) - Hormonálnu teóriu starnutia potvrdil najnovšie aj štatistický prieskum, zameraný na amerických a európskych operných spevákov a speváčky.
Odborníci z Ústavu reprodukčnej medicíny Univerzitnej kliniky v nemeckom Münsteri zamerali svoju pozornosť na dĺžku života 292 speváčok a 504 spevákov, ktorí umreli v rokoch 1900 až 1995. Ukázalo sa pritom, že ženy so sopránovým hlasom žili v priemere oveľa dlhšie ako ich kolegyne s hlbokým altom. Organizmus sopranistiek produkuje totiž viac estrogénu, o ktorom je známe, že chráni pred infarktom myokardu a cukrovkou. Altistky žili pravdepodobne kratšie aj kvôli tomu, že v ich organizme bolo viac mužských hormónov.
U mužskej speváckej populácie mali mužské hormóny skôr opačný vplyv. Približne 150 spevákov s mohutným basom, ktorých robustnejšia telesná konštrukcia predpokladá aj vyššiu hladinu androgénov v organizme, žilo podľa prieskumu výrazne dlhšie ako 170 spevákov s barytónovým zafarbením hlasu a dokonca o niečo dlhšie ako 184 tenoristov.