SME

Sedím si v klimatizovanej kancelárii, a je mi zle

Na Slovensku neexistujú zákony na optimálnu klimatizáciu, a tak sa tu klimatizuje, ako príde. Tí, čo majú dokonalú klimatizáciu, ju velebia. Tí ostatní sú z nej na nervy či na péenku.


Budúcnosť majú inteligentné budovy. Vo svete a veľmi skromne aj u nás sa už architekti v spolupráci s lekármi zamerali na výstavbu tzv. inteligentných budov a domov. Najďalej sú vo Švédsku a v severských krajinách vôbec: budovy majú ideálnu vlhkosť vzduchu, osvetlenie, teplotu a na chodbách znie z ampliónov tichý spev vtáctva. U nás kandiduje na titul Inteligentná budova Národná banka. Nie každý však má šťastie pracovať v budove za takmer päť miliárd korún. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Na Slovensku neexistujú zákony na optimálnu klimatizáciu, a tak sa tu klimatizuje, ako príde. Tí, čo majú dokonalú klimatizáciu, ju velebia. Tí ostatní sú z nej na nervy či na péenku.

SkryťVypnúť reklamu

Dramaturgička Soňa strávila vyše 30 rokov v klimatizovaných miestnostiach televíznych produkcií. Z výškovej budovy Slovenskej televízie si odniesla artritídu a chronický zápal čelových dutín. Výpoveď kvôli zlej klimatizácii si však netrúfla dať. Rovnako Iveta, asistentka ziskovej firmy, klimatizáciu denne preklína, avšak odísť z modernej budovy v centre mesta nemieni. „Odkedy sme sa sem presťahovali, každé dva mesiace som na péenke. V pondelok je tu taká zima, že sedím v teplom svetri a zišli by sa mi aj rukavice na skrehnuté kĺby. V utorok je zase tak vlhko a teplo, že sa nemôžete sústrediť. Až do konca týždna je klimatizácia nevyspytateľná.“

Iná zamestnankyňa rovnakej firmy hovorí: „Keď som sa sťažovala na neúnosnú zimu a prievan, správca budovy sa mi vysmial. Vraj sa mám dohodnúť s kolegami, ktorí chcú mať 18 stupňov.“

SkryťVypnúť reklamu

Sťažujte sa na lampárni

Stále viac budov má klimatizáciu. Mnohým prekáža aj psychicky, nemôžu si otvoriť okná a nadýchať sa vzduchu.

Ing. Peter Rybár z bratislavského Štátneho zdravotného ústavu hovorí: „To je objektívne, to nie je len psychického charakteru. Klimatizáciou sa mení vzduch oproti tomu, aký je vonku, mení sa ionizácia, teplota, vlhkosť, človek očakáva určité vlastnosti vzduchu a zrazu má iné. Až 30 percent ľudí neznáša klimatizáciu a má pri tom objektívne zdravotné ťažkosti - dýchacie, upchatý nos.“

MUDr. Katarína Slotová, hygienička z Banskej Bystrice dodáva, že tento problém je stále frekventovanejší: „Je to záležitosť aj celkom nových budov, ktoré si dali postaviť renomované firmy známeho mena. Máme poznatky, že keď sa ľudia sťažovali na nekvalitnú klimatizáciu, povedali im, aby dali výpoveď.“

SkryťVypnúť reklamu

Ing. Rybár: „Je to problém aj preto, že na Slovensku ani neexistujú podrobné hygienické predpisy pre klimatizované priestory. Existujú len čiastkové požiadavky na teplotu, vlhkosť a prúdenie vzduchu.“

Psychológ Rado Masaryk varuje: „Ak je človek nútený pracovať v prostredí, ktoré je vyslovene nepríjemné, kde je neustály prievan, vysoký hluk, zle fungujúca klimatizácia či nepsychohygienické usporiadanie pracoviska, môže to vyvolávať stres, ktorý neskôr prerastie až do pocitu bezmocnosti a rezignácie. Takíto pracovníci robia často chyby a znižuje sa ich pracovný výkon. Každý má rozdielne potreby, a preto vyhovujúca teplota pre jedného človeka môže pre druhého znamenať existenciu na pokraji zamrznutia. Je to aj vec komunikácie na pracovisku.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 453
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 232
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 126
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 832
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 463
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 160
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 924
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 156
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu