Ľudovo sa tomuto nepríjemnému zážitku hovorí morská choroba, ale kinetózu možno dostať vlastne kdekoľvek - v aute, autobuse, vo vlaku, na kolotoči, dokonca aj pri jazde na ťave, o lodi či luxusnej jachte ani nehovoriac.
Kinetóza sa začína väčšinou zívaním, pocitom nadmernej únavy a ľahkou žalúdočnou nevoľnosťou. Neskôr to prepukne naplno, je vám zle, potíte sa, zblednete a zozeleniete, všetko sa s vami točí a napokon hľadáte igelitové vrecko. Organizmu je jedno, že ste na draho zaplatenej prehliadkovej jazde Londýnom. Už túžite len zavrieť oči a spať. Aj keď možno práve prespíte Westminsterský palác alebo šikmú vežu v Pise. Dakomu dokonca už stačí strach, že ho to chytí, a už dochádza k morskej chorobe.
Zatiaľ nie je jasné, ako a prečo sa niekomu kinetóza vyvinie a niekomu nie.
Keď ešte neboli autá ani lietadlá, bolo možné dostať chorobu z pohybu iba pri plavbe na mori. Odtiaľ je aj jej názov.
Kinetóza dokonca postihuje aj zvieratá - psy, mačky, kravy, kone, vtáky, opice, ba i rybičky. Nejeden psíčkar potvrdí, že pri prvej jazde autom sa ich miláčik povracal. Potom si však na auto zvykol a vozil sa rád.
Nevoľnosti u ľudí možno predísť, keď pred cestou užijeme ľahké prípravky proti kinetóze. Klasický lekár by poradil napríklad kynedril, homeopatik cocculine.