SME

Nežijeme tradične, zariaďujme tiež netradične

V posledných rokoch stúpa dopyt po menších bytoch, ktoré v porovnaní s viacizbovými majú aj vyššiu trhovú hodnotu na štvorcový meter plochy. Narastá počet jedno- či dvojčlenných domácností. Nielen mnohí v zrelom veku začínajú odznova, mladí si dnes neskôr


Aj v policiach môžeme mať potrebné veci prehľadne uložené, dostupnosť a pohodlie tvoria základ príjemnej atmosféry v byte.



zakladajú rodiny, aby sa mohli na tento zodpovedný krok pripraviť aj dobrou profesionálnou pozíciou. Samostatné bývanie je pre nich dôležitým krokom k naplneniu ambícií o celkovej samostatnosti, k uspokojeniu svojich záujmov, často prenášajú aj do svojej domácnosti riešenie pracovných úloh, ale dôležitú úlohu pripisujú aj aktívnemu oddychu a zábave. Chcú byť profesijne úspešní a pritom si užiť.Tento úplne iný model života, než bol ešte pred niekoľkými rokmi u nás bežný, priniesol aj iné nároky na zariadenie domácnosti. Nie je výnimkou, keď jednotlivec počas pracovného týždňa trávi väčšinu času riešením pracovných problémov a domov sa vracia až neskoro večer, často aj večeria mimo bytu. Na relaxáciu koníčkami mu zvyčajne nezostane čas, vystačí si s hudbou či sledovaním filmu, prípadne komunikáciou s priateľmi alebo blízkymi. Okrem telefónu, pevného či mobilného, čoraz častejšie pomocou internetu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dominantné postavenie v takejto domácnosti má potom počítač a spotrebná elektronika, často zastúpená viacerými prvkami a zaberajúca viac priestoru. Mobilný telefón s nabíjačkou, monitor, scanner, prípadne tlačiareň, CD zásobníky, televízne zostavy s DVD systémom a reproduktormi, ale aj množstvo materiálov a podkladov súvisiacich s pracovnými aktivitami, uložených v poličkách, zásuvkách a skrinkách, sa vyrovnalo s iným tradičným zariadením domácnosti. Veď nie sú ničím výnimočnejšie, než iné predmety používané v domácnosti. Takto sa môže domácnosť v mnohom podobať na pracovisko, atmosféra v byte však nemusí skĺznuť do kancelárskej.

Harmónia techniky a osobných objektov

Do bytu si predsa len môžeme priniesť viac osobného - predmety viažuce sa k darcovi, prípadne blízkemu - ako obraz, plastika, fotografie. Útulnosť domáceho prostredia podporí dominantný zdroj osvetlenia a možno aj menej tradičná až odvážna farebná harmónia a usporiadanie predmetov - napríklad uvoľnením podlahy a využitím bočných stien a horizontálneho členenia vôbec. V súčasnosti je zaujímavá aj kombinácia rozličných povrchov objektov, masívne drevo, kov v čistej, často nerezovej podobe alebo ako eloxovaný hliník, sklo aj na dvierkach skriniek, nielen v kuchyni.

SkryťVypnúť reklamu

V byte nenájdeme veľkokapacitné skriňové zostavy plné bielizne „do zásoby“. Nahradiť ich môžu závesné tyče na vešanie odevov, koše na bielizeň alebo variabilné vaky na konštrukcii, objekty často mobilné, postavené na otáčavých kolieskach. Mobilné zariadenie znižuje námahu pri upratovaní bytu a zvýši možnosť udržania hygieny. Aj iné predmety je praktické mať na dosah, zavesené či položené v poličke alebo regáli. Tento trend sa preniesol aj do kuchýň, kde jedálenský stôl často nahrádza občerstvovací pult. O to väčší stôl tróni v pracovnej zóne.

Pohodlie je krédom dňa

V takýchto bytoch je menej textílií, závesov, kobercov pokrývajúcich celú podlahu. Na zatieňovanie slúžia systémy horizontálnych alebo vertikálnych žalúzií, záves má iba symbolickú funkciu zúženú na dekoratívne podporenie farebnej harmónie. Menšie koberce možno lepšie udržiavať v čistote a netreba sa obávať ani ich kĺzania po podlahe, trh pod ne ponúka protišmykové podložky. Okrem toho svojou farebnosťou a ich kombináciou zmiernime technickú strohosť vybavenia domácnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Pohodlie si vybralo kvalitné pracovné kreslo, veď býva možno najčastejšie používané z domáceho zariadenia. Počas víkendu trávi náš workoholik (nemusí sa ním stať z vlastného presvedčenia, iba ho zhltol rozbehnutý rýchlik súčasnosti) svoj čas často tiež mimo bytu, športovými aktivitami, cestovaním za rodinou, známymi. Aj preto v byte nájdeme športové pomôcky, ktoré treba odložiť tak, aby neprekážali.

Aby návšteva nebola tragédiou

Ak pozve do bytu priateľov, musí mať pripravenú tiež dostatočne pohodlnú pohovku. Tomuto účelu môže poslúžiť v byte s nedostatkom priestoru aj kombinované lôžko. Pracovný stôl založený pracovnými potrebami nenahradí v takomto prípade operatívne nároky na stolovanie. Poslúžia zasúvateľné kontajnerové stolíky, alebo stohovacie stolíky. Aj počas ich nepoužívania môžu pôsobiť esteticky zaujímavo, môžu na nich byť umiestnené skupiny izbových rastlín, ktoré počas návštevy zložíme na podlahu.

SkryťVypnúť reklamu

Byt pre samostatne žijúceho zamestnaného jednotlivca musí spĺňať iné nároky a uspokojovať iné potreby, ako pre kompletnú rodinu s malými deťmi, kde sa trávi viac času spoločne. A to nielen pri domácich prácach (varenie, pranie), ale aj pri výchovnom pôsobení, hrách a iných aktivitách väčšinou podmienených potrebami detí. Môže preto využívať odvážnejšie riešenia pri výbere zariadenia bytu, čoho sa netreba obávať.

Prenosná domácnosť

Pomerne častým javom v súčasnosti sú zamestnaní, tiež samostatne žijúci absolventi škôl. Kým si zabezpečia samostatné bývanie, zväčša striedajú podnájmy, často aj viacerí v jednom väčšom byte. Takto je únosnejšie uhradiť 12-15-tisíc korún za troj- či štvorizbový byt. Podmienkou býva samostatná izba pre každého z priateľov – nájomníkov. Inou kategóriou sťahovavých mladých ľudí bývajú tí, ktorí pôsobia niekoľko mesiacov na určitom mieste s vedomím, že potom zmenia nielen mesto, ale aj región svojho pôsobenia.

SkryťVypnúť reklamu

Výhodný je nekonvenčný výber zariadenia

Pre spomínané kategórie nemá význam kupovať si zariadenie bytu. Väčšinou vlastnia a prenášajú svoje osobné potreby. K šatníku postupne pribúdajú predmety každodennej potreby slúžiace k výkonu pracovných povinností, ale aj k aktivitám voľného času. Svoje miesto tu majú športové potreby, v izbe často nažíva aj bicykel. Uspokojí sa s miestom na háku pod stropom.

K týmto si neraz dokúpia zväčša mobilné úložné objekty, police, mobilné kontajnery, kreslo a stolík k počítaču, funkčné doplnky do bytu, audiozariadenie, závesné prvky, svietidlá, príručný stolík, plastové, prútené či kartónové škatule a iné predmety. Takto si vytvárajú domov, ktorý je vždy pripravený na zmeny. Preto je výhodné neuvažovať konvenčne a nebáť sa vdýchnuť niektorým veciam novú funkčnosť. Veď tieto predmety sa nekupujú na desaťročia, kartónová škatuľa doslúži skôr. To už však budú zmenené životné okolnosti vyžadovať iný postoj a iné očakávania v iných podmienkach. Dovtedy aj skladací nábytok prejaví svoje praktické funkčné aj estetické hodnoty.

SkryťVypnúť reklamu

Farebnosť ako pomocník

Ale aj provizórne bývanie si chce každý prispôsobiť svojim predstavám, vtlačiť mu individuálnu črtu, nádych vlastnej osobnosti. Okrem rozmiestnenia doplnkov, dekoratívnych predmetov to možno dosiahnuť bez náročných zásahov do dočasne obývaných priestorov, bez kladiva a vŕtačky. Napríklad netradičným náterom stien, ich obložením tapetami, závesom či inými textíliami s výraznými vzormi, expresívnejšou farebnou harmóniou.

Bývanie zútulní zaujímavá pokrývka postele, možno aj vlastnoručne urobená ako patchworking či aplikácia, alebo textilná koláž. Aj prestieranie a návliečky posteľnej bielizne môžu podporiť individualitu nájomníka. Tento zámer podporia malé koberčeky a predložky. Výmenou textílií v dôvtipne riešenom farebnom pozadí stien môže mladý človek meniť každý mesiac atmosféru miestnosti a prekvapovať takto svojich priateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Preto je dôležité ponechať možnosť kombinácie farieb, vzorov a materiálov. Investícia do veľkého zrkadla alebo praktickejšej skladačky z viacerých menších zrkadiel umocní dojem z hry farieb a, samozrejme, opticky zväčší priestor. Pritom všetky predmety možno poskladať do krabíc a vakov a osobným autom odviezť na iné miesto. Princíp domova pripraveného na zmenu nebude ohrozený.

Malý byt s veľkými úlohami

Neskôr, keď si mladí ľudia založia rodinu a žijú už vo vlastnom byte, zápasia zväčša s podobnými problémami. Nedostatok priestoru však nemusí ohrozovať životné potreby ani veľké nápady. Výhodou je zariaďovať nové bývanie z ničoho, teda byť nezaťažený nábytkom, ktorý vlastníme. Vtedy, ale aj v prípade, že sme čo-to zdedili z predchádzajúceho bydliska alebo od príbuzných, je základnou podmienkou dobre sa zamyslieť nad tým, čo v byte budeme skutočne potrebovať a pravidelne používať.

SkryťVypnúť reklamu

Výhodné je zamyslieť sa

Nevyužívané veci by nás „vytláčali“ z bytu, obmedzovali nielen v pohybe, ale aj v zakomponovaní toho potrebného. Pri výbere je dobré zamerať sa na nábytok, ktorý „slúži na dve zmeny“. Teda má variabilné využitie, ako napríklad rozkladacia pohovka, výklopné mechanizmy, lepšie horizontálne využitie priestoru poschodovou posteľou, pod ktorou môže ostať priestor na hry, prácu. Pomôže aj vyhradenie celej steny na dômyselný úložný priestor, či už formou akejsi šatníkovej skrine, regálovým systémom, alebo kombináciou viacerých riešení.

Život s malým dieťaťom, nielen v malom byte však vyžaduje dôkladné zvažovanie pri zariaďovaní aj z pohľadu minimalizovania vzniku úrazu dieťaťa. Treba si uvedomiť, že predmety, pomôcky, zariadenie je konštruované na používanie a manipuláciu dospelými, ale stretáva sa s nimi aj dieťa. Optikou dospelého si často neuvedomujeme nebezpečie, ktoré môže číhať na dieťa.

SkryťVypnúť reklamu

Dospelému nenapadne vyliezať na regály, ktoré sa môžu prevrátiť, ťahať na seba dostupné horúce predmety, objavovať elektrickú energiu v zásuvkách. Zraniť môžu aj rohy stolov a skriniek. Dospelí na ne pozerajú zvrchu, ale sú práve vo výške očí dieťaťa, ktoré ich len o vlások minulo pri behu po byte, ak už úspešne prekonalo nespevnené koberce protišmykovou podložkou. Z pohľadu dieťaťa je byt so svojím zariadením priestorom na objavovanie a realizáciu, pričom jednotlivé objekty majú preň iný význam a využitie.

Všemohúca farebnosť

V malom byte nie je vhodné opticky rozbíjať priestor výraznými farebnými zmenami zón, miestností či priestorov. Podlahová krytina rovnakej farby a materiálu, tiež steny v rovnakom, podľa možností menej vtieravom farebnom tóne byt nielen prepoja, ale aj vizuálne zväčšia. Svetlé farby a menšie vzory podporujú „zväčšenie“ priestoru. Netreba sa pritom obávať monochrónneho ladenia, ktoré by sa mohlo stať nudným a nezaujímavým.

SkryťVypnúť reklamu

Množstvo predmetov, ktoré aj tak musíme vlastniť a mať v byte viditeľne umiestnené, má svoju farebnosť, svoj tvar a oživia interiér. K svetlým farbám stien a podlahy je dobré pridať zariadenie z dreveného masívu, najlepšie v prírodnej svetlej úprave. Drevo spája ostatné predmety, ladí s rozličnými materiálmi a vlieva priestoru harmóniu a príjemné teplo.

Priestor má aj svoju nevyužitú výšku

V malom byte nás obmedzený priestor priam donúti ku kumulovaniu využitia jednotlivých častí bytu. Častým riešením býva zvolenie obývacej spálne či spálne s pracovnou časťou s počítačom. Samozrejme, oddelene rozmiestneným nábytkom alebo staronovo objaveným paravánom. Aj zariadenie izieb je podľa možností výhodné, keď je ťahané po strop. Množstvo drobných predmetov prehľadne a lepšie uložíme aj v izbe v odložených škatuliach umiestnených v regáloch.

SkryťVypnúť reklamu

V kuchyni môžeme do nastavených skriniek odložiť menej často používané pomôcky, dvierka skriniek z priesvitného nepriehľadného skla odľahčia zväčšenú plochu zostavy. Mobilné časti kuchynského nábytku a zariadenia sú výhodnejšie v porovnaní s trvale zabudovanými skrinkami a spotrebičmi. Nielen na čistenie, ale v prípade potreby je jednoduchšie ich premiestniť.

Samozrejme, prepojenie jednotlivých zón a úsporu priestoru môžeme dosiahnuť aj zmenou klasického dispozičného členenia bytu. Úpravou niektorých priečok, ich odstránením, zmenou umiestnenia vstupných častí a usporiadania nemobilného zariadenia (kuchynská linka, sporák, umývadlo a vaňa v kúpeľni, spojenie priestorov WC a kúpeľne), prepojením kuchyne a obývacej izby na jeden priestor s kuchynskou – pracovnou zónou a jedálenskou a obývacou časťou. Tieto úpravy sú náročnejšie, lebo sú vlastne stavebnými zásahmi a sú aj podstatne drahšie, než výber vhodného druhu mobilného zariadenia.

SkryťVypnúť reklamu

ĽUBOMÍR ŠIMNA

FOTO – ARCHÍV IKEA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 985
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 832
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 173
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 432
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 081
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 631
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 227
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 831
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu