Boston 6. augusta (TASR) - Podávanie ženských hormónov starším ženám nezlepšuje ich zdravotný stav. Naopak, môže ho poškodiť, vyplýva zo zistení dvoch medicínskych štúdií, uverejnených v lekárskom časopise New England Journal of Medicine.
Výskum ukázal, že hormonálna liečba nechráni ženu pred rizikom srdcových chorôb, ako boli lekári doteraz presvedčení. Naopak, zvyšuje nebezpečenstvo srdcového infarktu.
Prvá štúdia, vedená Joann Mansonovou z Brigham and Womenďs Hospital v americkom Bostone, dokázala, že u žien užívajúcich estrogén a progesterón je riziko infarktu v prvom roku liečby vyššie až o 81 percent. Znamená to teda, že ženy užívajúce hormóny by ich mali vysadiť a dámy, ktoré práve vstupujú do tohto kritického obdobia, by ich nemali začať užívať.
Hoci hormonálna liečba znižuje riziko zlomenín a vzniku rakoviny, zvyšuje nebezpečenstvo mŕtvice až o 29 percent a dlhodobo zvyšuje šance na infarkt o 26 percent.
Jedinou príčinou predpisovania hormonálnych liekov ženám v prechode je snaha zmierniť symptómy menopauzy.
Po celé roky sa lekári domnievali, že vyrovnávanie hormonálnych strát v menopauze chráni pred infarktom, pretože znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Toto tvrdenie vytvorilo takmer neotrasiteľnú vieru v blahodarné účinky hormonálnej terapie, ktorá však nebola podložená žiadnym reálnym vedeckým dôkazom.
Aj keď výskum, ktorý sa začal v roku 1998, poprel pozitívne účinky liečby, viera v silu hormónov bola natoľko pevná, že proti novej teórii sa spustila vlna kritiky.
Tento prípad je typickým príkladom toho, že nie všetko, čo je dobré pre zvieratá, je dobré aj pre človeka. Okrem toho štúdie založené na pozorovaní nemôžu nahradiť výskumy, pri ktorých sa používajú placebá a zúčastňuje sa na nich množstvo ľudí.