Častá masturbácia u mužov, najmä v dvadsiatich rokoch, pomáha zabraňovať vzniku rakoviny prostaty v neskoršom veku. K tomuto zisteniu dospeli austrálski vedci. Ich najnovší výskum ukázal, že čím viac muži masturbujú medzi 20. a 50. rokom života, tým menej pravdepodobné je u nich riziko vzniku tohto zhubného ochorenia. Vedci predpokladajú, že častá ejakulácia má ochranný účinok proti rakovine, pretože chráni prostatu pred bujnením nebezpečných karcinogénov.
„Čím viac kanáliky preplachujete, tým menej v nich zostáva a ničí bunky, ktoré ich lemujú,“ povedal Graham Giles z Cancer Council Victoria z Melbourne v rozhovore pre odborný časopis New Scientist. (tasr)
2. Citrónom proti počatiu
Citrónová šťava je vraj účinnou antikoncepciou. Skupina austrálskych vedcov sa chystá túto látku vyskúšať na indonézskych makakoch a hneď po nich prídu na rad ľudské bytosti. Ako napísal thajský denník Bangkok Post, vedecký tím z Melbournskej univerzity pod vedením profesora gynekológie a pôrodníctva Shorta práve zavŕšil úvodné laboratórne experimenty týkajúce sa tradičnej antikoncepcie. Vedci budú podávať citrónovú šťavu ako nádejnú prírodnú antikoncepciu makakom v indonézskom Bagore. Po ukončení opičích testov prídu na rad mladé ženy z Ázie a južnej Afriky. Testy majú vedcom pomôcť určiť, či citrón dokáže zastaviť prenos vírusu AIDS a zároveň zabrániť otehotneniu bez vedľajších účinkov. Ich doterajšie zistenia totiž naznačujú, že šťava z citróna môže v ľudskom tele usmrtiť spermiu i vírus HIV. Profesor Short ubezpečuje, že prirodzená antikoncepčná metóda, pri ktorej si žena vloží do vagíny plátok citróna, alebo do nej vytlačí šťavu z citróna bezprostredne pred pohlavným stykom, je celkom bezbolestná. Ženské predstaviteľky jeho vlastného výskumného tímu túto metódu údajne vyskúšali samy na sebe, a dokonca stretli ďalších 15 žien - dnes už osemdesiatničiek, ktoré už roky používajú polovicu citróna ako antikoncepciu. „Všetky sa zhodli, že citrón je dobrý,“ hovorí Short. Teraz už len zostáva vedcom zistiť, ako je to s účinkom tejto látky v praxi, a či si o niekoľko rokov budeme namiesto kondómov kupovať čerstvé citróny. (tasr)
3. Studenými zvyškami jedla proti rakovine?
Britskí vedci tvrdia, že účinnejšie ako cereálie s vysokým obsahom vlákniny sú v boji proti rakovine studené zvyšky potravy obsahujúce škrob.
Podľa profesora Johna Burnsa z britského výskumného tímu obsahujú studené zemiaky, fazuľa, šošovica alebo ovsená kaša veľké množstvo nestráviteľného skryštalizovaného škrobu, ktorý je v prevencii rakoviny účinnejší ako vláknina. Podľa laboratórnych testov táto forma uhľovodanov spôsobuje zmeny v črevách, ktoré ju chránia proti genetickým spúšťačom zhubného bujnenia.
Najlepším zdrojom tohto škrobu sú studené potraviny bohaté na uhľovodany. Keď sa potraviny varia či zohrievajú, zmení škrob štruktúru a stane sa stráviteľnejším. Burns však tvrdí: „Ak jedlo vychladne, škrob skryštalizuje do formy, ktorá sa dostane do čriev a reaguje s baktériami.“ Tým podľa neho vznikne chemická látka, ktorá má preukázateľný účinok na 12-tisíc génov vyvolávajúcich rakovinu čriev.
(čtk)
Ako to komentujú odborníci z praxe:
1. Urológ MUDr. Milan Fojtík: „Nemám nič proti tomu, pokojne preplachujte kanáliky.“
2. Gynekológ MUDr. Ján Lajčík: „V žiadnom prípade neskúšať!“
3. Emancipovaná manželka: „Konečne užitočný výskum, ktorý sa dá aplikovať v kuchyni.“