
Drevenohlinikové okno

Hlinikovoplastové okno
Plastové sú najlacnejšie
Plastové okná dokonale izolujú, samozrejme, ak sú z kvalitnej suroviny a spracované najprogresívnejšou technológiou, a nie zo surovinových náhradok, ktoré sa robili na strojoch vyradených zo Západu. Tento druh okien sa hodí najmä do panelových domov. Majú však bohaté možnosti tvarovania, preto sa v správnej povrchovej úprave (farebná verzia či imitácia dreva) dajú použiť aj do rodinných domov. Životnosť majú 30–40 rokov, sú o 20–30 percent lacnejšie ako drevené a až trojnásobne lacnejšie ako hliníkové. Nevyžadujú žiadnu údržbu okrem bežného umývania. Problém, ktorý sa im kedysi vyčítal – že absolútne neprepúšťajú vlhkosť, sa vyriešil dômyselným systémom regulovaného odvetrania.
Aj drevené nás prežijú
Drevené okná sa dnes už robia iným spôsobom ako v minulosti, keď sa používali masívne hranoly z nedostatočne vysušeného a vytriedeného dreva. Sú skladané zo starostlivo vyberaných profilov vyrobených z hranolčekov bez uzlov a zlepovaných špeciálnou technológiou. Ich letokruhy musia smerovať v reze kolmo na zvislú stenu rámu, čo spolu s lepenými konštrukciami zamedzí bortenie a iné zmeny tvaru. Nie je pravdou, že drevené okná „dýchajú“, sú z výroby impregnované a lakované. Lak, najmä z vonkajšej strany, treba aspoň každé tri roky prebrúsiť a natrieť náterom určeným výrobcom. V budúcej prílohe DOMA prinesieme postup. Ak sa o okná takto staráme, nestane sa, že nám pri umývaní začne zliezať ochranný lak a poškodí sa drevo. Drevené okná sa hodia najmä do historických budov, ale aj do rodinných domov a bytových domov. Mali by však svojím tvarom a povrchovou úpravou harmonizovať s hmotou budovy a členením ostatných okien na fasáde. Hoci 40 percent okien z 80 miliónov kusov vyrobených ročne v krajinách Európskej únie je plastových, dreveným ostávajú verní najmä Škandinávci.
Hliníková eminencia
Hliníkové okná sú „večné“, najtrvanlivejšie a najelegantnejšie, nemenia tvar, sú najpevnejšie, rámy najbezpečnejšie. Sú akýmisi šľachticmi medzi oknami. V dôležitej otázke tepelného prestupu dômyselným sendvičovým a komorovým systémom oddeleným od seba izolačnými hmotami a vrstvami sa v súčasnosti vyrovnajú dreveným a plastovým. Nepotrebujú žiadnu údržbu. Majú množstvo tvarových variácií a vo výbere existujú okrem galvanizovaných a farebných verzií, s večnou práškovou emulziou, aj úpravy s imitáciou rôznych drevín. Tým sa uplatnia aj na rodinných domoch a starších stavbách. Za tento prepych však treba poriadne zaplatiť. Najobľúbenejšie sú v Španielsku.
Výhody kombinovaných okien
Kombinované okná majú do určitej miery vlastnosti oboch použitých materiálov, sú však lacnejšie ako okno vyrobené iba z drahšieho materiálu. Hliníkovo-plastové okno je podstatne pevnejšie ako plastové a v podstate bezúdržbové. Dreveno-hliníkové a dreveno-plastové má hliníkový, resp. plastový profil z vonkajšej strany, teda z tej, ktorá je pre drevo agresívnejšia, pričom zvnútra ostáva dominantná elegancia a neha dreva. Vonkajší plast či kov môžu byť vyhotovené v imitácii dreva alebo vo farebnej mutácii, čím nenarúšajú harmóniu. Kombinácie materiálov znižujú nároky na údržbu.
Preveriť výrobok je dôležité
Pri výmene okien si treba preveriť nielen certifikáty, ale aj referencie, najmä tie staršie. Treba brať ohľad na serióznosť výrobcu, jeho tradíciu, možnosti výmeny opotrebovateľných častí (pokútne firmy vyrábajúce okná zoženú jednorazovo skrutky či mechanizmy od neznámych výrobcov a po krátkom čase používajú dodávky iných, ktorí sú lacnejší) a podobne. Preto sa vyplatí nenechať sa nachytať na zdanlivo nižšiu cenu. Pri novostavbe rodinného domu by bola aj tak zanedbateľná, investícia môže byť v prípade správneho rozhodnutia na „celý život“, v opačnom prípade sa vrátite po niekoľkých rokoch do „drahšej“ konkurencie.
ĽUBOMÍR ŠIMNA