
Nesprávny rez - je urobený vysoko nad púčikom, nie je šikmý a tupým náradím sa rozstrapká drevo, čo spôsobí vysychanie

Správny rez - je hladký, šikmo vedený tesne nad zdravým púčikom
Až do jari môžeme strihať takmer všetky druhy ruží, v tomto období majú vegetačný pokoj. Striháme ostrými nožnicami, aby sme drevinu nerozstrapkali, po zdravý vonkajší puk otočený smerom von. Podporíme tým rast do dĺžky a neprehustí sa stred. Každý rez musí smerovať tesne od puku šikmo dolu. Odstránime všetky suché, staré, choré, pokrútené a priečne stonky až po zdravé drevo, ktoré je vo vnútri biele a nie hnedé ako odumreté. Stred by nemal byť zarastený, rastlina by nemala dostatok svetla a prúdiaceho vzduchu.
Stonky na veľkokvetých ružiach ponecháme po strihaní dlhé 20–25 centimetrov. Na kríkových ružiach so zoskupeniami kvetov zostriháme bočné výhonky o jednu až dve tretiny, hlavné stonky necháme 30–40 centimetrov dlhé. Na obyčajných ružiach skrátime bočné výhonky o tretinu. Staré stonky kríkových ruží ostriháme raz za niekoľko rokov až po zem.
Ťahavé ruže prvé dva roky nestriháme, s výnimkou slabých konárikov. Nové výhonky tvarujeme, kým sú poddajné. Staré stonky uvoľníme z podpery a pri zemi ich odrežeme až 30 percent. Ostatné stonky pripevníme k podpere vodorovne. Pri popínavých ružiach skrátime bočné výhonky a tie hlavné, ktoré prerástli požadovanú veľkosť. Staré dreviny omladíme rezom na jednom až dvoch výhonkoch, ktoré zostrihneme na 30 centimetrov od zeme. Ťahavé a popínavé ruže je najlepšie strihať po odkvitnutí. Pri strihaní je dobré chrániť si ruky hrubými koženými rukavicami, najlepšie s dlhými rukávnikmi. Po strihaní ruže pohnojíme a nastelieme, aby sme podporili ich rast.
Predjarný postrek
Po mechanickej úprave a ochrane stromov nasleduje zimný postrek, ktorý môžeme robiť až do nalievania púčikov. Ničíme ním vajíčka a larvy škodcov a prípadne aj dospelé vývinové štádiá. Skúsenosť vraví, že ich býva viac najmä po miernej zime. Aby bol postrek účinný, musíme dôkladne postriekať každý konárik zo všetkých strán. Preto je vhodné zasiahnuť postrekom aj okrasné kry, ruže, živé ploty. Nemali by sme postriekať vždyzelené rastliny, ktoré prípravky neznášajú. Aj keď ani postrek nie je univerzálny všeliek na škodcov prezimujúcich v pôde či prilietajúcich neskôr, je to prevencia, ktorá výrazne znižuje výskyt škodlivého hmyzu.
2 % koncentrácia Arborolu M ničí vajíčka a larvy prezimujúcich škodcov, roztočov, ale aj zárodky hubových chorôb. Nitrosan 50 používame v 1 % koncentrácii, v 2 % na štítničku nebezpečnú. Je dobré striedať prípravky. 100 ml Oleum za 65 Sk vystačí na 10 litrov postreku, z 25 ml Ekaluxu Torant za 125 Sk urobíme 25 litrov postreku. Oba prípravky môžeme použiť v predjarnom období na všetky úžitkové aj okrasné dreviny, aj na vinič. Všetky tieto postreky sú nebezpečné pre včely, nepoužívame ich v hlavnej sezóne, ohrozujú zdravie domácich aj voľne žijúcich zvierat a pri nadýchaní a postriekaní aj človeka! (ľš)
KRESBY a SNÍMKY: PEBO