Chorobná túžba po ideálnom tele môže za určitých okolností paradoxne totálne zdevastovať telo zvnútra. Röntgenové snímky niektorých štyridsaťročných, ktoré prepadli aerobiku vyzerali katastrofálne. Degeneratívne zmeny ich pohybového aparátu zodpovedali 60 až 70 ročným ženám. ILUSTRAČNÉ FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Je to naozaj problém. Často sa nad ním len uškrnieme. Chorobná úzkosť až posadnutosť z nesúladu tvarov, tzv. dysmorfofóbia však prenasleduje čoraz viac dievčat a žien. Hoci je to typicky ženská fóbia, ani muži voči nej nie sú imúnni. O dospievajúcich dievčatách a chlapcoch ani nehovoriac.
Ideálne parametre ľudského tela sa premietli totiž už do postáv hračiek. Americký psychiater Pope, ktorý meral proporcie bábiky Barbie, Batmana a Supermana a prepočítal ich do reálnej veľkosti, s úžasom zistil, že sú to miery takmer nedosiahnuteľné. Ak by napríklad chlapci chceli dosiahnuť postavu ako Superman, museli by kvôli nadmerným svalom chodiť neustále v upažení. Napriek tomu sa o to mnohí snažia.
Sú to tí, ktorí desaťkrát denne kontrolujú svoj obraz v zrkadle a zakaždým sú so sebou ešte nespokojnejší. Trénujú až do odpadnutia a neustále sa sťažujú, že k ideálu majú ešte ďaleko. V každom väčšom športovom zariadení či fitnesku sa takéto ženy a muži nájdu.
Môžu skončiť aj v nemocnici
MUDr. Natália Dimová, detská psychiatrička, zaoberajúca sa vyše 20 rokov liečbou anorexie hovorí: „Nadmerná starostlivosť o vlastný vzhľad nie je iba typicky ženskou vlastnosťou. Aj čoraz viac mužov chce za každú cenu zmeniť svoju postavu. Niekedy to môže skončiť veľmi zle.“
Na jej oddelení vo fakultnej nemocnici v Bratislave sa už liečilo viacero dospievajúcich chlapcov, ktorí schudli takmer na kosť a kožu a naopak internisti, či fyzioterapeuti si museli vziať do liečby mužov, takzvaných bigorektikov, ktorí zdevastovali svoje telo nadmerným cvičením a otrávili organizmus používaním steroidov, aby zväčšili svoje svaly.
„Túžba po vyšportovanom tele ma priviedla na pokraj kolapsu,“ priznáva 35 ročná slobodná učiteľka bratislavskej strednej školy. Rozchod s priateľom kvôli neustálym poznámkam o tučných stehnách riešila extrémnym cvičením.
„Cvičenie sa pre mňa stalo najdôležitejšou vecou na svete, začínala som dávkou 2,5 hodiny denne, aerobik som kombinovala s posilňovaním, postupne som si pridávala, prakticky som neodpočívala.“
Po roku intenzívneho cvičenia sa jej organizmus dostal na okraj kolapsu.
Mala zničenú pleť, na perách niekoľko herpesov naraz, v ústach afty. Hoci hltala vitamíny, nič nepomáhalo. Verdikt lekára: nulová imunita a také oslabené srdce, že by už ďalšie cvičenie nemuselo vydržať.
„Ak je telo pretrénované, bráni sa bolesťou kĺbov, chrbtice, hlavy, únavou. Tá je dôležitým výstražným varovaním tela, že niečo robíme zle, že treba zvolniť alebo prestať.“ hovorí MUDr. Milan Černický, rehabilitačný lekár.
Röntgenové snímky niektorých štyridsaťročných, takto posadnutých žien vyzerajú katrastrofálne. „Degeneratívne zmeny ich pohybového aparátu zodpovedajú 60 až 70 ročným ženám. Záťaž, ktorú si niektoré naordinujú vo fitneskách sa totiž často vyrovná energetickému výdaju baníka v baniach.“
Liečenie takýchto prípadov sa podobá liečbe narkomanov. Pohyb im nemôžete vziať tak, ako nemôžete vziať narkomanovi heroín. Preto im treba ponúknuť ako alternatívu iný pohyb. Lenže joga, kalanetika alebo strečing ako náhrada, ktorá by bola pre ich zdevastované telo vhodná je pre nich nudná. Aj samotná lekári priznávajú, že liečba býva veľmi problematická.
Aké sú dnes ideálne parametre tela?
Početné súťaže krásy umožnili väčšine ľudí urobiť si pomerne presnú predstavu o ideálnej postave, ktorá je však často nedosiahnuteľným snom. dievča.
Aký je dnes kánon krásy pre ženy:
hollywoodske rozmery Barbie – 90– 60–90. hladké brucho, guľatý ale nie veľký zadok výrazné poprsie malé chodidlá, labutí krk a mimoriadne dlhé nohy. Ideál krásy muža:
Ešte stále letí muž pripomínajúci Herkulesa alebo aspoň Apolóna
mohutný hrudník, úzke boky svalnaté ramená a silné nohy. (uj)