SITA uviedla riaditeľka Štátneho zdravotného ústavu (ŠZÚ) v Bratislave Eva Haladová, pri nákupe potravín by si mal každý zákazník skontrolovať, či nie je poškodený obal, či má potravina typickú farbu a vôňu a či je správne označená. Dôležité je tiež správne skladovanie potravín podľa odporúčania výrobcu, epidemiologicky rizikové komodity je nutné držať v chladničke. Pozornosť podľa Haladovej však treba venovať aj spôsobu skladovania potravín v chladničke, opatrnosť si vyžaduje hlavne mäso a mäsové výrobky, lahôdkarské a cukrárenské výrobky a uvarená strava.
Ako Haladová upozornila, ak sa chceme vyhnúť nepríjemnostiam, zásadne treba pred konzumáciou dôkladne umyť aj ovocie a zeleninu. Dôkladnú hygienu treba dodržiavať tiež pri práci a manipulácii s požívatinami a na prípravu stravy používať iba pitnú vodu. Potraviny, najmä v letnom období, je nutné dokonale uvariť či prepiecť, aby teplota v jadre pokrmu dosahovala aspoň 70 stupňov Celzia. Uvarené jedlá ako mäso či knedle nie je vhodné chytať rukami. Jedlo by nemali v žiadnom prípade pripravovať ľudia s príznakmi horúčkovitého ochorenia, hnačkou, bolesťami brucha a kožnými vyrážkami. Kuchyňu a sklady je potrebné držať v čistote a chrániť pred hmyzom a inými živočíchmi.
Alimentárne infekcie vyvolávajú rôzne druhy choroboplodných mikroorganizmov. Tie sa môžu dostať do potravín a hotových jedál zvonku napríklad nečistými rukami či znečisteným riadom a náčiním, alebo môžu byť prítomné v potravinách živočíšneho pôvodu ako sú mäso, vajcia či mlieko.