
ILUSTRAČNÉ FOTO – ARCHÍ SME
Vyše sto rokov stará štúdia kompletizuje výpovede pacientov, ktorí sa podrobili chirurgickému výkonu pomocou éteru. Aj títo pacienti zažívali „vjazd do tunela“, hučanie, nadpozemské svetlo. Podobný vplyv má na zmeny v mozgu hašiš a oxid dusný – takzvaný rajský plyn, ktorý zasa najčastejšie umožňuje zážitok odlúčenia od tela. Dokonca aj otravy alkoholom môžu prinášať zážitky tohto druhu. Niektoré predsmrtné zážitky zažívajú ľudia pri akútnom ohrození – horolezci pri páde, ľudia v aute blížiacom sa k predpokladanej zrážke. Aj keď vyviaznu bez ujmy, mozog sa v takomto momente správa ako vo chvíli umierania alebo pri použití niektorých drog.
To podľa vedcov podporuje podozrenie, že podobné alebo totožné zážitky môže naštartovať okamžitý psychologický stav vo chvíli psychofyzického poplachu.
Experimenty s ketamínom, čo je krátko pôsobiaca halucinogénna droga, dokázali, že pri jeho podávaní sa väčšinou dostavili zážitky blízkosti smrti – pocity pokoja a radosti, predstavu odpútania od tela, tunelový zážitok, telepatický rozhovor s nejakou svetelnou bytosťou a vnorenie do žiarivého a pritom láskavého svetla.
Ďalším spúšťačom zážitku v blízkosti smrti môže byť epilepsia spánkového laloku, keď sa dostavuje odlišné zmyslové vnímanie, tzv. odstup od tela alebo známy pocit d`eja vu – človek sa ocitne v situácii či priestore, o ktorom sa domnieva, že ju už zažil, aj keď to objektívne tak nie je. (uj)