
Hranie šachu udržiava mozog v kondícii. Aj riešenie hlavolamov podporuje schopnosť rozmýšľať. Najmä vtedy, ak si na vyriešenie dáte len niekoľko minút. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
1. Spievajte.
Skúste zaspievať pieseň, ktorá vám práve napadne a pokúsiť sa spomenúť, kedy ste ju prvý raz počuli.
2. Pozerajte televízor bez zvuku.
Na posilnenie koncentrácie je dobré pozerať televízne programy bez zvuku a hádať, o čom je reč a čo sa tam deje. Podporuje to fantáziu, predstavivosť a zlepšuje pozornosť.
3. Riešte hlavolamy.
Aj riešenie hlavolamov podporuje schopnosť rozmýšľať. Najmä vtedy, ak si na vyriešenie dáte len niekoľko minút.
4. Počítajte z hlavy.
Odkedy existujú kalkulačky, takmer nepočítame z hlavy. Môžeme trénovať, napríklad tým, že si pri pokladni spočítavame z hlavy všetky sumy.
5. Hrajte na klavíri bez nôt.
Výborným tréningom mozgu v starobe je hra na klavíri, ale popamäti, bez nôt. Mozog sa pritom namáha a prsty podávajú motorický výkon.
Takýto kokteil motoriky, koncentrácie a radosti z hudby pôsobí na mozog ako elixír mladosti. Tento fenomén môžeme pozorovať u dirigentov.
6. Behajte, ak môžete.
Ideálnym na posilňovanie mozgu je paradoxne aj beh. Jeden z najbohatších ľudí sveta, majiteľ firmy Microsoft Bill Gates, ktorý má IQ 160, pravidelne beháva. Športovanie a každá telesná činnosť totiž podporujú aktivitu mozgu. Dokazuje to aj experiment, pri ktorom dvaja ľudia s rovnakým IQ mali riešiť matematické úlohy. Prvý pokojne sedel na stoličke, druhý šliapal na stacionárnom bicykli. K správnym výsledkom sa rýchlejšie dopracoval športovec.
(uj)