hrípku ochorie jeden až dva milióny obyvateľov SR. Ako uviedla vedúca odboru epidemiológie infekčných ochorení Štátneho fakultného zdravotného ústavu (ŠFZÚ) Zuzana Krištúfková, vlani na chrípku zomrelo 10 ľudí. "U štyroch z nich sa izoloval vírus chrípky. Keby sa dali zaočkovať, mohli žiť," zdôraznila Krištúfková.
Očkovanie proti chrípke nabralo podľa Rovného na dôležitosti po objavení sa vírusu SARS. Ako upozornil detský imunoalergológ Ivan Hruškovič, SARS má po prepuknutí choroby rovnaké príznaky ako chrípka. Bez izolovania pacienta so SARS sa tak vírus môže šíriť ďalej. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) podľa Hruškoviča odporučila očkovanie proti chrípke všetkým krajinám, pričom varovala, že SARS sa môže vracať ako sezónne
Chrípka je infekčné ochorenie vyvolané vírusom, ktorého existuje niekoľko subtypov. Vírus sa neustále mení, preto na každú sezónu vyhlasuje WHO osobitné zloženie vakcín. Chrípka sa často začína zimnicou, bolesťami hlavy, horúčkami okolo 39 až 40 stupňov Celzia. Chorý má bolesti svalov a kĺbov, kašeľ či nádchu. Chrípka je nebezpečné ochorenie pre seniorov, deti a osoby s oslabenou imunitou. U detí sa podľa Hruškoviča môže po neliečenej chrípke rozviť cukrovka alebo reumatizmus. Nevyležaná chrípka môže vyústiť do komplikácií, ako je zápal srdcového svalu, zápal pľúc a podobne.