Začína sa to nevinne prvou cigaretou a ranným zakašľaním a končí sa tak, že bez pomoci druhého nezájdete ani na WC a dýchať za vás musí kyslíkový prístroj. „Z ťažkých fajčiarov síce iba 15 percent ochorie na chronickú obštrukčnú chorobu pľúc – CHOPCH, ale je to ako ruská ruleta. Nikto z fajčiarov nevie dopredu, koho to postihne,“ hovorí MUDr. Ladislav Chovan.
Jedna z jeho pacientok priznáva, že až po piatich rokoch sa konečne skutočne nadýchla. Päťdesiatročná žena rozpráva, aké to bolo celé roky bojovať o každý nádych. „Kašlete, dusíte sa, máte pocit, že ďalší nádych už nepríde, žijete akoby neustále pod hladinou, nemôžete sa vynoriť a nadýchnuť. Problém vám robí aj obyčajné rozprávanie. Tento rok na dovolenke som už nedokázala preplávať ani niekoľko temp.“ Po terapii novým liekom dokáže vyjsť bez problémov na štvrté poschodie.
Problém je v tom, že liečba je drahá a ďalší v tom, že pacienti často ani netušia, že majú túto chorobu a prichádzajú k lekárovi až v pokročilých štádiách ochorenia. Na druhej strane, ani lekári sa často pacientov nepýtajú na príznaky ochorenia a netestujú ich. Choroba sa prejavuje každodenným ranným kašľom a postupným strácaním dychu, ktorý trvá viac ako tri mesiace za rok, viac ako dva roky za sebou. V najhoršom štádiu už je dýchanie také namáhavé, že človek nevyhnutne potrebuje kyslíkový prístroj minimálne 16 hodín denne.
V konečnom štádiu sa sám neoblečie ani nenaje.
Dych nestačí už ani pri takých činnostiach, ako je sledovanie televízie a chorí zomierajú na nepríjemné udusenie. Ochorenie je nevyliečiteľné, ale lieky môžu významne zlepšiť kvalitu života tým, že potláčajú príznaky.
Chronická obštrukčná choroba pľúc je štvrtou najčastejšou príčinou smrti spomedzi všetkých chorôb v celosvetovom meradle.
(uj)