Viedeň 30. septembra (TASR) - Deti v školskom veku trpia na alergie a astmu častejšie, pokiaľ užívali ako batoľatá antibiotiká, znie záver výskumu amerických pediatrov, ktorí podrobne sledovali zdravotný stav 448 detí od pôrodu po siedmy rok života.
Analýza získaných údajov ukázala, že deti, ktoré v prvom polroku svojho života dostávali raz lebo opakovane antibiotiká, majú v porovnaní so svojimi zdravými rovesníkmi, poldruha- prípadne dvojnásobné riziko, že sa u nich vyvinie alergia alebo astma.
O výsledkoch pozorovaní informovala dnes na výročnej konferencii Európskej spoločnosti pre ochorenia dýchacích ciest vo Viedni Christine Cole Johnsonová z univerzitnej kliniky Henryho Forda v Detroite. Americkí odborníci sa domnievajú, že antibiotiká, podávané v prvých mesiacoch života, vplývajú na žalúdočnú sliznicu a črevný trakt oveľa intenzívnejšie ako sa doteraz predpokladalo a môžu negatívne ovplyvniť imunitný systém detí. Detskí lekári by mali aj z tohto dôvodu podávanie antibiotík malým pacientom dôsledne zvážiť, vyhlásila Johnsonová. Ďalším dôvodom je známa skutočnosť, že určité druhy baktérií sú už voči antibiotikám odolné a na liečbu nereagujú.
Prieskum lekárov z Detroitu na druhej strane omilostil domáce zvieratá. Nepotvrdil totiž, že by zvieratká v domácnosti boli osobitnou príčinou detských alergií. Aj tu však platí pravidlo, že dieťa by malo žiť pod jednou strechou aspoň s dvoma zvieratami už od prvého roku svojho života. Vzájomná blízkosť zvierat a detí sa napríklad podpisuje pod známy fakt, že deti z vidieka trpia na alergie oveľa menej ako ich rovesníci v mestách.