Londýn 8. októbra (TASR) - Keď deti odmietajú jesť nové jedlá, nemusí to byť podľa najnovšieho výskumu britských vedcov kvôli prieberčivosti, ale evolučnej črte zameranej na ochranu pred ublížením.
Malé deti si do úst dajú takmer všetko. Čím sú však staršie, tým viac si vyberajú, čo budú jesť, najmä pokiaľ ide o potraviny, ktoré ešte neochutnali. Problémy môžu spôsobovať najmä zelená zelenina a mäso.
Vedci z dobročinnej organizácie Cancer Research UK tvrdia, že pred tisícami rokov mohli toxíny v rastlinách deťom škodiť, pričom pri mäse existuje vysoké riziko otravy.
"Dáva preto zmysel, že ľudia sa mohli vyvinúť tak, že sú ako deti značne nedôverčiví k niektorým druhom jedla," uviedla hlavná výskumníčka Lucy Cooková, ktorá o zisteniach štúdie informuje v časopise Appetite.
Vo výskume sa pýtali 564 matiek malých detí na ich stravovacie návyky. Najprieberčivejším deťom chutili zemiaky, obilniny a koláče, vyhýbali sa však zelenine, ovociu a mäsu. Podľa vedcov sa toto konanie objavuje ako ochranný mechanizmus, keď sa deti stávajú nezávislejšími.
Problémom však je, že počínanie rozumné pred tisícmi rokov dnes už nie je veľmi vhodné a môže prispievať k všeobecne nízkej konzumácii zeleniny a ovocia u britskej populácie, dodala Cooková.