SME

Prečo sú niektoré ženy raz do mesiaca hotové fúrie?

Aj vy raz za mesiac trieskate všetkým, čo vám príde pod ruku, kričíte na deti a manžela? Vynadáte predavačke, pohádate sa s kolegyňami v práci, trúfnete si dokonca aj na šéfa? O niekoľko dní ste zase absolútne v pohode. Možno je to péemesko. Usmievavé, ..


ILUSTRAČNÉ FOTO – JÁN KROŠLÁK


Aj vy raz za mesiac trieskate všetkým, čo vám príde pod ruku, kričíte na deti a manžela? Vynadáte predavačke, pohádate sa s kolegyňami v práci, trúfnete si dokonca aj na šéfa? O niekoľko dní ste zase absolútne v pohode. Možno je to péemesko. Usmievavé, pohodové príjemné ženy sa na niekoľko dní menia akoby šibnutím čarovného prútika na fúrie, plačky, hysterky, depresívne trosky. Predmenštruačným syndrómom trpí asi 75 percent žien.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Austrálski vedci vo svojej štúdii dokonca hovoria o zvýšenej kriminálnej energii žien, ktorú mali tesne pred meštruáciou. Niektoré ženy si dokonca týždeň pred svojimi dňami nedohovárajú žiadne dôležité obchodné schôdzky a doma vyvesia výstražnú zástavu.

SkryťVypnúť reklamu

Šialenstvo na pár dní

Prečo sú niektoré ženy neustále v pohode a iné by sa najradšej izolovali aspoň na týždeň od všetkých ľudí na svete? To s istotou zatiaľ nik nevie povedať. Predmenštruačný syndróm (PMS) stále patrí medzi choroby, ktoré nie sú celkom preskúmané. Ani po 30 rokoch bádania sa nepodarilo rozlúštiť,

prečo ním s rôznou intenzitou trpia mesiac čo mesiac milióny žien. Zatiaľ čo niektoré sužujú bolesti hlavy, kŕče, bolesti pŕs alebo závraty, iným sa mastia vlasy, vyskakujú vyrážky, bolia ich kĺby a svaly. Zadržiava sa im voda v organizme, keď si stúpnu na váhu, zhíknu. U ďalších sa prejavujú psychické príznaky – majú depresívne nálady, sú unavené a podráždené.

Definície predmenštruačného syndrómu hovoria, že je to komplex fyzických a psychických problémov objavujúcich sa v druhej polovici menštruačného cyklu. Niektoré ženy nimi trpia desať dní, iné len jeden jediný deň či dokonca len pár hodín. Vytratia sa znova akoby šibnutím prútika so začiatkom krvácania.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy ide naozaj o PMS?

Samozrejme, nie za všetky podráždené reakcie, úzkosti, nevoľnosti, žravú chuť do jedenia, hysterické výstupy môže predmenštruačný syndróm. Ani váš gynekológ nemusí hneď súhlasiť, že máte péemesko, ak týždeň pred menštruáciou trieskate doma riadom.

Odborná literatúra uvádza dokonca asi 150 symptómov. Všetky sú len pravdepodobné. K tomu, aby lekár stanovil diagnózu, by mal ženu sledovať dva až tri mesiace. Ale ani potom si ešte nebude ani ten najlepší z najlepších lekárov úplne istý. Neexistuje totiž žiaden exaktný laboratórny test a nevie sa ani, ako problém vzniká. Všetko sú to len hypotézy. Tá najpravdepodobnejšia úzko súvisí s reakciou mozgových neurotransmiterov, čiže prenášačov nervových vzruchov na zmeny hladín hormónov v priebehu cyklu. V čase ovulácie, keď sa dozreté vajíčko uvoľní z vaječníkov, prudko klesá množstvo serotonínu – hormónu, ktorý reguluje náladu.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže PMS je stále neprelúštený, ani univerzálne lieky, ktoré by pomohli vyliečiť všetky príznaky, neexistujú. Väčšinou zaberajú prírodné prípravky s upokojujúcimi účinkami, niekedy si však stav vyžaduje aj návštevu psychiatra.

„V klimaktériu, obyčajne po 50. roku života, tieto problémy ustupujú, ale asi 20 percent žien ďalej trpí inými ťažkosťami, ktoré sa môžu skončiť až hospitalizáciou a u šiestich percent zanechávajú trvalé následky,“ hovorí gynekologička Eva Jankovská. (uj)

Čo pomáha pri PMS?

* dostatok horčíka: uvoľňuje nervy aj svaly, čím pomáha zmierňovať kŕče maternice

* vitamín B6: stará sa o to, aby pečeň rýchlejšie odbúravala estrogény, ktoré sú hlavnými pôvodcami predmenštruačných ťažkostí

* v lekárňach existujú rôzne prípravky na rastlinnej báze

SkryťVypnúť reklamu

* ideálny je aj brušný tanec: má priaznivý vplyv na psychiku, ženské orgány, tráviace ústrojenstvo, chrbticu, dokonca vraj môže úplne eliminovať predmenštruačný syndróm.

Ako sa prejavuje PMS?

Psychické príznaky

Agresivita, hnev, úzkosť, depresie, zmena libida, chutí, spánkových návykov, únava, zabúdanie, nepriateľský postoj, podráždenosť, nedostatok sebakontroly, letargia, zmena nálady, návaly paniky, nesústredenosť, nízka schopnosť učenia, samovražedné tendencie, napätie.

Fyzické príznaky

Zadržiavanie tekutín, bolesť alebo opuchy v prsiach, akné, nadúvanie, zmeny chutí, zápcha, neistota v priestore alebo závraty, vyčerpanie, bolesti hlavy, návaly horúčavy, bolesti svalov, pocity na vracanie, vracanie, búšenie srdca, pocit ťažoby alebo tlaku v panvovej oblasti, prírastok váhy. (uj)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 699
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 714
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 353
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 297
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 422
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 809
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 355
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 307
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu