SME

Pred žiarením a elektrosmogom sa neschováme

Holíte sa elektrickým strojčekom a sušíte si vlasy fénom? Pozerá vaše dieťa denne niekoľko hodín televíziu? Zohrievate ...

Holíte sa elektrickým strojčekom a sušíte si vlasy fénom? Pozerá vaše dieťa denne niekoľko hodín televíziu? Zohrievate si jedlo v mikrovlnke? Sedíte za počítačom celý deň, za chrbtom máte kopírovací stroj? Je mobil vašou nevyhnutnou rekvizitou? Potom je isté, že okrem kozmického a horninového žiarenia, ktoré nedokážeme ovplyvniť, sa dobrovoľne dennodenne vystavujete ďalšiemu žiareniu a elektromagnetickému smogu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ing. Marko Füllop z oddelenia radiačnej hygieny Ústavu klinickej a preventívnej medicíny tvrdí, že žiareniu sa dnes síce nevyhneme, môžeme ho však minimalizovať. „Keby som mal urobiť rebríček, čo by sme denne mali a čo môžeme obmedzovať, tak je to žiarenie z farebných televízorov a počítačových obrazoviek. Čím dlhšie sú zapnuté a čím sedíte bližšie, tým väčšiu dávku dostanete.“ To platí aj pre telefonovanie z mobilných telefónov.

SkryťVypnúť reklamu

Elektrovlny a naše telo

Naším telom prechádza množstvo elektromagnetického vlnenia a nikto nie je schopný určiť, aké dôsledky to má na zdravie ľudí. Hoci sa robia výskumy na celom svete, nikto nedokáže jednoznačne určiť, kedy bude prekročená hranica, z ktorej nebude návratu.

Otázku, či nás bolí hlava z počítača, mobilu alebo zo včerajšej hádky s manželom, lekári a vedci tiež nevedia spoľahlivo zodpovedať. Pôsobí na nás totiž toľko faktorov, že sa nedá presne určiť, čo zapríčinilo elektromagnetické pole a čo nie.

Lekári sa dokonca zdráhajú odpovedať, či možno spoznať únosnú hranicu účinkov elektromagnetických vĺn. Výskumy v tomto smere sú nejednoznačné. Pocity sú vraj podobné ako pri chrípke. Organizmus je zaťažený a chce sa dostať z pôsobenia zdroja vlnenia. Ing. Füllop má jednoduchú radu:

SkryťVypnúť reklamu

„Buďte čo najviac vonku v prirodzene osvetlenom prostredí.“

Ani u lekára nemusíme byť v bezpečí

Každé röntgenové vyšetrenie predstavuje určitú radiačnú záťaž. Masové štítkovanie pľúc na Slovensku napríklad prekračuje povolenú normu až 60-násobne. Naopak ultrazvukové vyšetrenie či magnetická rezonancia sú úplne bezpečné.

Z prírodného prostredia dostáva populácia do roka asi dvetisíc jednotiek, priemerné röntgenovanie dosahuje asi päťtisíc jednotiek do roka. „Pre porovnanie priemerná dávka na jedného človeka, ktorou boli obyvatelia Slovenska ožiarení v čase černobyľskej havárie, bola asi 250 jednotiek,“ hovorí Ing. Marko Füllop. Ak sa röntgenovanie kumuluje, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že v budúcnosti to môže mať negatívne účinky. Môže sa to prejaviť až v tretej či štvrtej generácii - zrastmi chrbtice, poškodeným zrakom a nevyvinutými končatinami.

SkryťVypnúť reklamu

Ktoré vyšetrenia sú najškodlivejšie? Ako sa brániť? MUDr. Andrej Repovský, primár Rádiologického oddelenia NsP v Humennom odpovedá na tieto otázky v rozhovore na inom mieste. Okrem iného má túto radu: „Pýtajte sa lekárov alebo priamo rádiológov, kde sú najkvalitnejšie röntgenologické prístroje. Snažte sa aj vy, aby sa zbytočne neopakovali rtg vyšetrenia. Staráte sa tak o svoje zdravie.“

Vyšetrenie na počítačovom tomografe tiež nie je celkom bez radiačnej záťaže. Dávka, ktorú pacient dostane napríklad pri CT hlavy, je približne rovnaká ako dávka, ktorú dostane za rok každý obyvateľ Slovenska z prírodného pozadia bez toho, aby mu robili rtg vyšetrenie. Riziko vzniku rakoviny však lekári označujú ako minimálne (od 1: 1000000 až k 1: 100000).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 449
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 204
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 143
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 822
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 460
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 158
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 921
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 165
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu