1. skupina: vyšetrenia, ktoré nepoužívajú škodlivé žiarenie - ultrazvuk, magnetická rezonancia a termografia.
2. skupina: počas vyšetrenia zaťaží pacienta dávkou menej než jeden mSv (miliSievert). Ide o mamografické vyšetrenie, rtg snímku končatín, panvy a podobné rtg vyšetrenia. Aj časté rtg vyšetrenie, snímka hrudníka môže byť zaradená do tejto skupiny.
MUDr. Repovský túto skupinu vyšetrení ilustruje tak, že rovnakú radiačnú dávku dostaneme aj vtedy, ak letíme štyri hodiny lietadlom. Riziko vzniku nežiaducich účinkov v tejto skupine sa označuje za bezvýznamné, jeho pravdepodobnosť je 1: 1 000 000.
3. skupina: vyšetrenia s priemernou dávkou 1-5 mSv. Ide napríklad o vylučovaciu urografiu, rtg snímky driekovej chrbtice, CT hlavy, niektoré scintigrafické vyšetrenia. Dávka, ktorú takto pacient dostane, je približne rovnaká ako dávka, ktorú dostane za rok každý obyvateľ Slovenska z prírodného pozadia bez toho, aby mu robili rtg vyšetrenie.
Riziko sa označuje ako minimálne (od 1: 1 000 000 až k 1: 100 000).
4. skupina: radiačná dávka je 5-10 mSv alebo nad 10 mSv. Sem patria vyšetrenia, ako je CT hrudníka a brucha, niektoré scintigrafické vyšetrenia, niektoré vyšetrenia PET. V prípade týchto vyšetrení s relatívne najväčšou radiačnou dávkou platí, že pacient z nich dostane len takú, ktorá sa rovná časti našej životnej dávky z okolitej prírody, ktorú dostaneme počas niekoľkých rokov. Veľkosť rizika sa pri týchto skupinách vyšetrení označuje ako veľmi malé až malé riziko (1: 100 000 až 1: 10 000).
Riziko vzniku rakoviny po rtg vyšetreniach je veľmi malé. Celkovo totiž platí, že všetci máme šancu 1:3, že dostaneme rakovinu.
(uj)