
Mnoho ľudí nakupuje lieky proti bolestiam hlavy na vlastnú päsť. Vždy je však lepšie navštíviť lekára, ktorý vie bolesť diagnostikovať a predpísať účinný liek, napríklad aj proti migréne. ILUSTRAČNÉ FOTO – ĽUBOŠ PILC
Anestéziologička bratislavskej nemocnice tvrdí: „Verím, že sa to môže stať. Kto nezažil záchvat migrény – ťažko uverí miere utrpenia,“ tvrdí lekárka, ktorá od detstva trpí neznesiteľnými migrenóznymi bolesťami. Priznáva, že dnes sa nepohne nikam bez toho, aby pri sebe nemala svoj kabelkový liek proti tejto chorobe. „Dlhé roky mi však trvalo, kým som ho našla,“ dodáva pekná čiernovláska, ktorá nechce byť menovaná.
Dlhé roky o svojej chorobe nerada rozprávala. Aj od svojich najbližších počúvala len jediné: „Nebuď hysterka!“
„Migréna v žiadnom prípade nie je chorobou hysterických či rozmaznaných žien,“ hovorí neurologička MUDr. Jarmila Bujdáková.
Migréna – veľmi demokratická choroba
Približne každá piata žena a každý dvadsiaty muž na svete trpia migrénou. Je to veľmi demokratická choroba. Nevyberá si. Trpeli ňou Freud, Chopin, G. B. Shaw, anglické kráľovné aj kurtizány.
Migréna zároveň patrí k najneznesiteľnejším a najfrustrujúcejším ochoreniam, aké medicína pozná. Napriek tomu sa považuje za ľahkú chorobu, pretože neohrozuje život a nie je priamou príčinou smrti.
Pre človeka, ktorý na migrénu trpí, je však doslova zhubná.
„Rozkladá mu dušu, drancuje život, je nákladná, vyčerpávajúca a ponižujúca,“ hovoria migrenici. Je nevyspytateľná, niekedy však predvítateľná.
„Migrénu mám každý štvrtok, keď odovzdávam do tlače najnovšie číslo,“ hovorí vedúca vydania slovenského týždenníka.
Ľudia s migrénami vraj majú nižšie percento samovrážd než zvyšok populácie. Migrenici však tvrdia: „Nie je to preto, že by sme to nedokázali urobiť. Počas záchvatu by sa väčšina z nás ochotne zabila, ale je nám až príliš zle.“ Extrémne silná bolesť môže trvať niekoľko dní a organizmus človeka dokonale vyčerpá.
Existujú aj iné formy migrény, zriedkavejšie a menej známe.
„Správna diagnóza migrény je mimoriadne dôležitá a migréna by sa nemala pomýliť s iným druhom bolestí hlavy. Migréna sa lieči špecificky, celkom inak ako každá ďalšia bolesť hlavy,“ hovorí neurologička.
Migrénu nemožno celkom vyliečiť
Bolesti hlavy sú siedmym najčastejším dôvodom návštevy lekára všade na svete.
„Američanov stoja péenky migrenikov ročne vyše miliardy dolárov,“ hovorí MUDr. Bujdáková.
V štúdiách, ktoré sa zaoberajú príčinami zníženej produktivity práce, stojí migréna na čestnom prvom mieste. V Amerike zameškajú migrenici každoročne 92 miliónov pracovných dní.
U nás to nikto nepočítal. Drvivá väčšina migrenikov sa totiž nelieči.
„Ľudia trpiaci silnými bolesťami hlavy vyhľadávajú odbornú lekársku pomoc len ojedinele, čo je škoda, lebo už existuje veľmi efektívna možnosť liečby,“ dodáva neurologička.
Migrénu nemožno celkom vyliečiť, dnes sa však v terapii pokladá za revolučný prípravok liek s aktívnou zložkou sumatriptanu, ktorý poskytuje okamžitú úľavu pri všetkých typoch migrenóznych záchvatov. Pôsobí v ktorejkoľvek jeho fáze. Na Slovensku sa nachádza v tabletkovej aj injekčnej forme a na odporúčanie neurológa ho môže predpísať aj obvodný lekár.
EVA HRDINOVÁ