Nejeden chlap sa kamarátovi pri pive posťažuje. „Keď má manželka – ako tomu ona hovorí – migrénu, zakaždým musíme chodiť doma po špičkách. Nemôžem prehovoriť, otvoriť okno, musím vypnúť futbal. Predtým, než zaľahne, vzdychá – mám migrénu, buďte ticho, choďte preč.“ Ak sa to stáva záhadne práve vtedy, keď sa žena predtým rozčúli, nie je veru celkom isté, či migréna nebola spoľahlivou výhovorkou. Ak to prichádza nečakane, mala by to byť diagnóza.
Migréna je dnes akousi novodobou civilizačnou chorobou a navonok to vyzerá, akoby sa týkala zväčša iba žien, ktoré sa možno až príliš často sťažujú na bolesti hlavy. Muži ich rovnako často odbijú slovami, aby neboli hysterické. Do akej miery môže súvisieť bolesť hlavy alebo odvolávanie sa na migrénu so ženskou hystériou? Nad našou otázkou sa zamysleli traja muži.
PETER MICHALOVIČ, filozof a pedagóg: „Každá doba má svoju chorobu. Pred sto rokmi to bola tuberkulóza, potom rakovina, a teraz AIDS. Úvahy filozofa Sigmunda Freuda potvrdzujú, že choroby úzko súvisia so psychickým stavom človeka a psychický stav s jeho stavom v spoločnosti. Ani hystéria nie je typickým prejavom žien, ale stavom, ktorý je vyvolaný viac-menej ich nedôstojným postavením, pozbavením jej aktivity v oblasti sexu. Žena zo začiatku storočia nebola pripravená vôbec na nič, do manželstva prichádzala bez akýchkoľvek teoretických či praktických vedomostí. Samozrejme, vzťahy sa postupne uvoľňovali, začalo sa o tom hovoriť, a realita sa začala vyvíjať iným smerom. Vo vyspelých krajinách je sexualita spojená s morálkou, sú však kultúry, ktoré niečo také nepoznajú. V žiadnom prípade by som migrénu nedával do súvislosti so ženskou hystériou.“
ALBERT MARENČÍN ml., vydavateľ: „V prvom rade musím povedať, že neviem, čo je to migréna a o hystérii som síce kedysi čítal niekoľko kapitol z Freuda, ale už si to presne nepamätám. Je to zložitá diagnóza a mám pocit, že ju máme buď všetci, alebo naopak, vyskytuje sa len zriedkavo. Snáď, aby som sa úplne nevyhol odpovedi, zjednoduším moju predstavu o migréne na intenzívnu bolesť hlavy a hystériu na neadekvátne správanie, keď človek koná v afekte, kričí a podobne. V tom prípade si však vôbec nemyslím, že migréna a hystéria sa týkajú najmä žien. Naopak, tisíckrát som zažil, ako na mňa vrieskal vrátnik v nemenovanej inštitúcii, keď som nesprávne vyplnil dôvod návštevy alebo čas príchodu. Ak ho potom bolela z toho hlava alebo mal migrénu – dobre mu tak. Možno hystéria nastupuje, keď nie sú argumenty, žiadna logika neplatí a človek v akomsi šoku stráca kontrolu nad sebou. Ak sa žena odvoláva v istých situáciach na migrénu, nemusí to byť ženská hystéria. Obávam sa, že často je chyba v mužovi.“
ŠTEFAN SKRÚCANÝ, herec a humorista: „Keby som nepoznal muža, ktorý máva migrény bez hystérií, asi by som si naozaj myslel, že je to čisto ženská choroba. Že to tak nie je, mi často potvrdzuje hystéria mužov v slovenskom parlamente.“ (ea)