Hipoterapia je špeciálny terapeutický prístup, pri ktorom sa využíva komplexné pôsobenie koňa na človeka po stránke fyzickej i psychickej. Pri hipoterapii je nevyhnutná spolupráca celého tímu odborníkov - terapeut, hipológ, rehabilitačný lekár, psychológ alebo psychiater a asistent. Hiporehabilitácia je vhodná pri poruchách hybnosti, koordinácie, chôdze, držania trupu a ortopedických ochoreniach ako skolióza. Pedagogicko-psychologické jazdenie je určené deťom s poruchami správania, pozornosti, reči, zmyslovými a duševnými poruchami, poruchami učenia, osobnosti, emócií, hlavy. Hipoterapia ako celok je vhodnou formou terapie pri kombinovaných psychomotorických a senzomotorických postihnutiach. Kone využívané na hipoterapiu musia prejsť špeciálnym výcvikom.
"Terapia prebieha podľa postihu dieťatka. Keď sú deti telesne postihnuté, ide o naťahovania svalstva, aj z psychického hľadiska dáva terapia dieťaťu veľmi veľa podpory. Nie sú zakríknuté, nehanbia sa za svoj postih, majú z jazdenia veľkú radosť. A tie ostatné, keď sú napríklad deti hyperaktívne, alebo majú poruchy správania, učenia, s nimi sa snažíme hrať, aby sme ich učili počítať, aby sa naučili farby, alebo základné veci, ktoré by nezvládali v škole s klasickou výučbou. Deti sú sústredenejšie, určite viac ako predtým, než začali s hipoterapiou, majú väčšiu motiváciu do školy, k ostatným deťom, krajšie sa správajú, úplne inak myslia a nemyslia si, že sú zlé, sú úplne prirodzené, tak ako to má byť. Treba sa naučiť aj teóriu, aby sme deťom nepoškodili, ale treba aj prax," hovorí o svojich skúsenostiach terapeutka študujúca problematiku hipológie Elena Achbergerová.
"Na koníkovi sa mi najviac páči, keď na ňom cvičím, keď ho kŕmim, keď sa mi podaria zvlášť ťažké cviky, alebo keď pekne nasadnem a keď ma chvália. Keď klusám, je to dobrý pocit. Dúfam, že som sa všetkým tým ľuďom páčil, keď som cvičil. Mojou úlohou je, aby som cviky pekne zacvičil a mal vystreté telo, to mi pomáha na nohy. On má aj vyššiu telesnú teplotu než my, takže keď je zima, zohrieva ma to," hovorí 12-ročný Rudko Sedláček z Bratislavy, ktorý sa venuje aj paravoltíži.
Projekt hipoterapie sa rozhodol podporiť a financovať bratislavský Rotary klub v spolupráci s klubom Hipony. Rotary International sa prostredníctvom svojich klubov v jednotlivých krajinách zaoberá humánnymi projektmi a projektmi, ktoré zlepšujú etické cítenie.
Upozornenie: Domáca redakcia TASR vydáva k správe zvukový záznam.