New York 20. septembra (TASR) - Dvaja chirurgovia v New Yorku, operovali pacienta, ktorý v tom čase ležal v štrasburskej nemocnici. Išlo o bežnú operáciu žlčníka - až na malý detail - chirurgovia boli od pacienta vzdialený 4000 míľ. Francúzsky a americký špecialista riadili na diaľku pohyby robota, ktorý doviedol operáciu do zdarného konca.
"Je to fenomenálny pokrok a nedokážem si ani predstaviť, jeho obrovský význam pre medicínu, priestorové a vzdialenostné bariéry boli zrušené," povedal profesor Marescaux.
Unikátnu operáciu, ktorá znamená revolučný prevrat v chirurgii, uskutočnili Michel Gagner a Jacques Marescaux. Celý zákrok bol riadený z Mount Sinai Medical Centre v New Yorku. Pacientom bol 68-ročný dobrovoľník, ležiaci na operačnej sále v Európskom inštitúte Telechirurgie v Štrasburgu.
Signál z riadiaceho centra v New Yorku bol prenášaný vysokokapacitným optickým káblom (10 megabytov za sekundu), ktorý vyvíjala firma France Telecom dva a pol roka. Časový rozdiel medzi vyslaním príkazu robotickému kolegovi a výsledným efektom, ktorý si mohli chirurgovia pozrieť na monitore, bol iba jedna desatina sekundy. V Štrasburgu bol v pohotovosti tím chirurgov, pripravený zasiahnuť v prípade zlyhania experimentu.
"Môže trvať desať až 15 rokov, kým budú tieto systémy aplikované v praxi a všetky pracoviská budú poprepájané. Ale verím, že sa tak stane," vyjadril presvedčenie profesor Gagner.
12 mrq ed