i smrť, vyše 170 miliónov ľudí. Proti vírusu hepatitídy C nie je žiadna očkovacia látka ako pri žltačke typu A a B a bežné liečenie môže mať vedľajšie účinky.
Vedci, ktorí pracujú pre nemecký farmaceutický gigant Boehringer Ingelheim, však vyvinuli liek, ktorý by mohol ponúknuť novú nádej pacientom s touto chorobou.
Preparát nazvaný BILN 2061 pôsobí na enzým, ktorý zablokuje šírenie vírusu. U ôsmich ľudí po podaní štyroch dávok lieku klesla po 48 hodinách hladina vírusu v krvi sto- až tisíckrát, bez toho, aby u nich vznikli nepriaznivé reakcie. Hoci bude treba urobiť ešte mnoho skúšok na zistenie, či liek udrží nízku hladinu vírusu a či sa u pacienta nevyvinie rezistencia, vedci veria, že liek podstatne zlepší liečenie chronickej formy žltačky C.
Ľudia sa môžu nakaziť vírusom žltačky C, keď prídu do styku s infikovanou krvou, napríklad pri vnútrožilovom podávaní liekov, pri piercingu, tetovaní, pri použití zle sterilizovaných nástrojov a tiež pri krvnej transfúzii. Hepatitídu C má napríklad kanadská herečka Pamela Andersonová, ktorá sa nakazila od svojho bývalého manžela Tommyho Leea, keď obaja použili pri tetovaní rovnakú ihlu. Mnoho ľudí, ktorí sú infikovaní, o tom ani nevedia.
Najčastejším príznakom tejto choroby je únava, ale môže trvať roky, kým sa po infekcii objavia prvé symptómy. V neskoršom štádiu spôsobuje infekcia žltačky, brušné problémy a zlyhanie pečene. (čtk)