SME

Slovensko neberie chlamýdiovú infekciu vážne

Gynekológovia a urológovia v USA a vo vyspelých európskych krajinách by na otázku, ktorá pohlavná choroba je najrozšírenejšia, odpovedali okamžite – chlamýdiová infekcia. Na Slovensku by ste s najväčšou prevdepodobnosťou takúto odpoveď nepočuli, a nie ...


Na Slovensku je len pár laboratórií, kde sa chlamýdie vyšetrujú metódou certifikovanou v EÚ. V Čechách sú v každom väčšom meste. V rámci EÚ sa povinne vyšetrujú všetky tehotné ženy, ženy pred umelým oplodnením a rizikové skupiny. Je možné, že po vstupe do únie aj u nás bude vyšetrovanie chlamýdií patriť medzi štandardné požiadavky lekárov. Na snímke RNDr. Ľubica Kurillová zo súkromného laboratória molekulárnej biológie pripravuje vyšetrenie vzoriek. FOTO SME - PAVOL MAJER

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Gynekológovia a urológovia v USA a vo vyspelých európskych krajinách by na otázku, ktorá pohlavná choroba je najrozšírenejšia, odpovedali okamžite – chlamýdiová infekcia. Na Slovensku by ste s najväčšou prevdepodobnosťou takúto odpoveď nepočuli, a nie preto, že by to u nás bolo inak – chlamýdiu trachomatis lekári evidentne podceňujú. Pohlavný typ chlamýdie je vysokoinfekčný a riziko nakaziť sa pri nechránenom pohlavnom styku je asi 60-percentné. Len pre zaujímavosť, riziko z nakazenia sa infekciou HIV je asi 0,3-0,6 percenta. V populácii sa vyskytuje štyrikrát častejšie ako kvapavka a tridsaťkrát častejšie ako syfilis.

SkryťVypnúť reklamu

Situácia nejasná

U nás sa vyšetrenia na chlamýdie robia sporadicky, alebo vôbec nie. Pritom svetová zdravotnícka organizácia odhaduje ročný výskyt na 90 miliónov prípadov. V USA a európskych krajinách je nakazených od 5 do 10 percent sexuálne aktívnych ľudí vo veku od 16 do 25 rokov. „Situácia na Slovensku je nejasná, plošné údaje neexistujú. Avšak pri vyšetrovaných vzorkách je záchytnosť vysoká,“ hovorí gynekológ Juraj Šimko. Percento nakazenej mládeže však môže byť aj vyššie.

Ako zo seriálu Sex v meste

„Zavolal mi môj nezáväzný partner. Bol na vyšetrení a zistili mu chlamýdiu. Tvrdí, že ju má odo mňa,“ hovorí osemnásťročná Zuzana. „Musím ísť na vyšetrenie aj ja. Nie je mi z toho moc dobre. Pripadám si ako v jednom dieli seriálu Sex v meste, keď žena musela spisovať všetkých svojich partnerov a obvolávať ich, nech idú na vyšetrenia. A to vedomie, že ja som nakazila ostatných, je dosť zlé.“

SkryťVypnúť reklamu

Chlamýdia trachomatis, ktorá vyvoláva infekcie močovopohlavného systému (existujú aj ďalšie druhy chlamýdií, ktoré spôsobujú iné ochorenia), sa prenáša takmer výhradne pohlavným stykom. Preto takmer výhradne, lebo existujú ľudia, ktorí boli evidentne infikovaní a prenos pohlavným stykom kategoricky vylúčili. Matky s chlamýdiovou infekciou môžu nakaziť dieťa počas pôrodu.

Žiadajte vyšetrenie

Chlamýdie sa liečia cielenými antibotikami, počas jedného až troch týždňov. V USA existuje mnoho programov na prevenciu, vrátane pravidelného testovania rizikových skupín. Berú túto epidémiu vážne. Aj v seriáli Pohotovosť požiadavka na vyšetrenie chlamýdií zaznievala dosť často.

Nenechajte sa odbiť, žiadajte u svojho gynekológa či urológa vyšetrenie na chlamýdie raz ročne, najmä ak nemáte prísne monogamný zväzok a ste sexuálne aktívni. A to aj v prípade, že nemáte žiadne príznaky či problémy.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sú to chlamýdie a čo môžu spôsobiťChlamýdie, ktoré žijú vo vnútri buniek, im znemožňujú plniť základné funkcie, preto tieto bunky často nie sú „plnohodnotné“. V močovopohlavnom systéme chlamýdie napádajú bunky, ktoré sa nachádzajú v krčku maternice (rizikové miesto pre vznik nádorov), v maternici, vajíčkovodoch. Chlamýdie však cez vajíčkovody môžu „vycestovať do brušnej dutiny“, kde môžu vyvolávať napríklad zrasty. U mužov napádajú najmä bunky močovej rúry, ale môžu postihnúť i prostatu, nadsemenníky a iné časti močovopohlavného systému. Ak sa človek nelieči, môžu spôsobiť vážne problémy, najmä u žien.

Tridsaťročná Marína patrí medzi tých, ktorí s chlamýdiou bojujú niekoľko rokov. „Prešla som už množstvo gynekológov. Všetci ma vyšetrovali a hľadali dôvod mojich gynekologických problémov. Každý lekár ma informoval inak, alebo neinformoval vôbec. Až som konečne natrafila na lekárku, ktorá mi dala urobiť vyšetrenie na chlamýdie, a aj sa potvrdili. Povedala mi, na čom som a aké to môže mať pre mňa následky. Teraz ma lieči a dúfam, že sa toho už konečne zbavím. Chceli sme mať akurát dieťatko a veľmi sa bojím, či ho vôbec niekedy môžeme mať.“

SkryťVypnúť reklamu

Čo môže spôsobiť chlamýdiová infekcia

Ženy

– mimomaternicové tehotenstvo

– potrat

– neplodnosť

– chronické bolesti

– zápaly kĺbov

– je tiež spájaná s predčasným pôrodom, zaostávaním rastu plodu pôrodom mŕtveho plodu, popôrodnou infekciou plodu, zápalmi vnútorných pohlavných orgánov po pôrode.

Novorodenec

– je vystavený riziku pri pôrode. Vstupnou bránou sú jeho očné spojivky, nosohltan a análny otvor. U 10 percent novorodencov sa môže rozvinúť zápal pľúc po dvoch a viac týždňoch a u niektorých sa i po mesiacoch objavujú problémy s trávením.

Muži

– časté zápaly močových ciest

– zápal nadsemenníka, v krajnom prípade až sterilita

– zápal prostaty

– zápal klbov

– zápal očných spojiviek

Prečo nemáme chlamýdie

* lekári často po chlamýdii nepátrajú

SkryťVypnúť reklamu

* lekári vyšetrujú chlamýdie len v prípade, že má pacient príznaky – pritom až 50 percent žien a 80 percent mužov nemá žiadne príznaky

* neliečia sa naraz všetci partneri nakazeného, pacienti utaja svojich sexuálnych partnerov

* nezdôrazňuje sa nutnosť zdržania sa sexuálnej aktivity počas liečby a asi 21 dní po nej

* pacienti zataja svojich sexuálnych partnerov, ktorí ich vzápätí po vyliečení opäť nakazia. Neupozornia všetkých svojich sexuálnych partnerov na nutnosť liečby

* pacienti svojvoľne prerušia liečbu, prípadne liečba nie je dostatočná

Príznaky

Ženy:

– výtok

– bolesť či pálenie pri močení

– bolesť pri pohlavnom styku

– bolesť v podbrušku

Muži:

– výtok z penisu

– bolesť či pálenie pri močení

– časté močenie či problém udržať moč

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 502
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 261
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 781
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 896
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 487
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 179
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 968
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 070
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu