Tampere 24. septembra (TASR) - Frekventovaný génový variant zdvojnásobuje riziko, že jeho nositeľ zomrie na následky náhleho zlyhania srdca. Tento variant je prítomný u každého piateho muža bielej pleti, informujú fínski vedci v časopise Circulation.
Vedci skúmali 700 mužov, ktorí zomreli násilnou smrťou alebo na náhle zlyhanie srdca. Zistili, že nositeľmi génového variantu HPA-2 bolo 2,6-krát viac mužov, ktorých pred 55. rokom veku postihlo náhle zlyhanie srdca.
"Podarilo sa nám identifikovať nový, dôležitý faktor náhleho zlyhania srdca v tejto vekovej skupine," tvrdí Jussi Mikkelsson, internista na univerzitnej klinike v Tampere. "Vedeli sme, že existuje dedičná súvislosť, ale prekvapilo nás, že tak veľa mužov bolo nositeľmi génového variantu." HPA-2 pravdepodobne ovplyvňuje zrážanie dôležitých krvných doštičiek.
Pri náhlom zlyhaní srdca prestane tento orgán fungovať nečakane a bez akýchkoľvek náznakov. Porucha prekrvenia vo väčšine prípadov zapríčiní, že jednotlivé vlákna srdcového svalu sa začnú namiesto koordinovaného sťahovania chaoticky šklbať.
Nasleduje komorová fibrilácia, pri ktorej srdce nestačí do tela pumpovať dostatok krvi. Postihnutý zomiera, pretože mozog je nedostatočne zásobovaný krvou a kyslíkom.
Všetci pacienti boli okrem toho nositeľmi rizikových faktorov pre artériosklerózu. Mikkelsson odporúča, aby ľudia, ktorým v rodine niekto zomrel na náhle zlyhanie srdca, určite vyhľadali lekára. Ten môže určiť individuálne riziko a upraviť rizikový profil pacienta.