
FOTO – ĽUBOŠ PILC
Viac ako polovica mužov a žien v strednom veku trpí na hemoroidy. Zlatú žilu, ako sa ľudovo nazýva táto choroba, má aj čoraz viac mladých ľudí. Hoci hemoroidy spôsobujú mnoho nepríjemných problémov v práci, doma, pri športe, postihnutí o nich neradi hovoria, ba dokonca ochorenie neraz zamlčujú aj pred ošetrujúcim lekárom.
Hemoroidy sú uzlíkovito rozšírené žily v oblasti konečníka a análneho otvoru, ktoré v priebehu ochorenia navrú, vakovito sa rozšíria. Môžu spôsobiť bolesti, svrbenie, krvácanie, prasknutie. „Až 90 percent ľudí vyhľadá lekára až pri zistení, že krvácajú po stolici,“ hovorí MUDr. Rudolf Škubla z chirurgickej kliniky ružinovskej nemocnice a proktochirurg I. laserového dermato-kozmetického centra v Bratislave.
MUDr. Škubla radí: „Neodkladajte návštevu lekára, začnite sa liečiť už pri prvých prejavoch ochorenia, nečakajte, až sa objavia komplikácie. Podcenenie ochorenia môže dospieť až do tretieho a štvrtého štádia, ktoré sa dá často riešiť už iba pomocou chirurgického zákroku.“
Prvé štádium ochorenia je väčšinou nekomplikované, charakterizuje ho rozšírenie vnútorných hemoroidných uzlov, ktoré občas krvácajú. Druhé štádium sa prejavuje silnejším krvácaním, ktoré sa neskôr spontánne upraví, pacient pociťuje už len svrbenie a pálenie v oblasti konečníka.
Tretie štádium je komplikované, vnútorné i vonkajšie hemoroidy sú vyklenuté, krvácanie je menej časté, pripájajú sa však zápaly s opuchom. Štvrté štádium sa prejavuje ťažkými zápalovými procesmi s trvalým vyklenutím vnútorných hemoroidov a ich následným odumretím. To sú už ťažko zvládnuteľné zápaly okolia konečníka i hemoroidov.
Pri silných a neliečených zápaloch dochádza k zjazveniu konečníka, odumretiu uzlíkov, trombóze, ba až k takým komplikáciám, ktoré sa ťažko zvládajú a naprávajú.
Rizikové faktory
Vrodená dispozícia, sedavé zamestnanie, opakované tehotenstvo, častá zápcha, tučnota, nádory v panve, zlá životospráva i zväčšenie slizničných žliaz v oblasti konečníka.
Ako prebieha vyšetrenie
Je trocha nepríjemné, ale bezpečné. Najspoľahlivejšia je rektoskopia, po zavedení prístroja do análneho otvoru sa črevo opticky vyšetrí až do hĺbky 20 centimetrov. Potom možno spoľahlivo určiť najvýhodnejší postup liečenia.
Prevencia
Správny pitný režim (2 až 3 litre tekutín denne), potraviny obsahujúce vlákninu, stop údeninám, korenistým jedlám, tvrdému alkoholu, pravidelná hygiena, sedací kúpeľ v odvare z dubovej kôry.