Prečo sa nám večer tak nedarí zaspať? Možno to súvisí aj s tým, čo sme zjedli a vypili na večeru.

FOTO – ARCHÍV
„Spôsob stravovania je úzko spojený so spánkom. Je všeobecne známe, že ťažké večerné jedlo a osviežujúci nočný spánok sa nemajú v láske,“ hovorí psychiatrička MUDr. Lívia Vavrušová. Tvrdí, že reč tela máme pozorne počúvať. „Ak sa nám večer chce ísť spať, máme to urobiť. Ak sa nám nepodarí zaspať do 15 minút, máme vstať a zopakovať svoj pokus znova, až sa nám začne zívať.“ Len by sme, preboha, nemali vo fáze čakania otvárať chladničku. Je už chronicky známe, že veľké porcie jedla pred spaním si vyžadujú väčšie trávenie a naše telo si neoddýchne ani v noci.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Trávenie jednoduchých cukrov naopak zvyšuje ospalosť v rozsahu 30 až 60 minút. V praxi to znamená, že večerné jedlo s vysokým obsahom uhľohydrátov zvýši vysokú kvalitu spánku bez prebudenia sa v noci. Babičky majú teda pravdu o účinkoch ovocného čaju s medom. Ak však chcete, aby vaše deti zaspali, nedovoľte im piť sladké kolové nápoje po 17. hodine.
Keďže obsahujú kofeín, dokážu oddialiť príchod spánku a oslabiť jeho kvalitu. Tzv. kofeínový vrchol dosiahnutý kolovými nápojmi je síce nižší ako pri čaji alebo káve, objavuje sa však neskôr. Ak deti pijú kolové nápoje neskoro popoludní, môže to prerušiť ich príchod spánku. (uj)