Bratislava 17. novembra (TASR) - Nepite priveľa coly, môžete prísť o zrak - aj takýto slogan by známy expert "na všetko sladké a sladko sa tváriace" bratislavský chemik Alexander Čumakov zavesil v obchodoch a baroch. Príčinou je metylalkohol, dodáva.
Drvivá väčšina všetkých nealkoholických nápojov, sfarbovaných alebo nie, je ochutená chemickými umelými sladidlami. Používajú sa aj v domácnostiach, napríklad sacharíny. Najužívanejší je napríklad aj pri výrobe coly aspartan - čo sú vlastne dve aminokyseliny spojené metylalkoholom. Je to zlúčenina termolabilná, ktorá sa pri 30 stupňoch Celzia sa rozkladá. Náš organizmus má minimálne tých stupňov 35, takže zlúčeninu v tele rozloží. Aminokyseliny sa vylúčia v moči a "metylák" ide na oči, zdôvodnil svoj názor o škodlivosti chemických sladidiel.
Čumakov sa prihovára za používanie svetom znovuobjavenej, pôvodom juhoamerickej rastliny Stévia. V Japonsku, kde sa ochrana zdravia obyvateľstva berie veľmi vážne, je používanie všetkých chemických sladidiel zakázané. Za 30 rokov sa žiadne vedľajšie účinky Stévie nedokázali, dodal vedec, ktorý dlhé roky pracoval na vedúcich postoch v SAV.
Stévia je teplomilná rastlina podobná lucerne, pestuje sa aj na Kryme, v časoch ZSSR bola jej existencia vojenským tajomstvom, podobne aj plnenie výskumných úloh. Európa je podľa jeho názoru staromódna a veľmi ťažko sa zrieka zaužívaných metód a postupov. Aj Európska komisia podľahla podľa Čumakovových poznatkov a dokumentov lobingu svetových výrobcov chemických sladidiel a ich prírodnú alternatívu zamieta. Dočasne, domnieva sa Čumakov, pretože ochrana zdravia ľudí neznáša akýkoľvek lobing výrobcov potravín alebo ich súčastí.
Stévia by mohla nájsť uplatnenie aj na Slovensku, nie je ju zakázané pestovať, iba predávanie a používanie rastlinného sladidla nie je povolené v Potravinovom kódexe. Preto by vedec chcel iniciovať vznik slovensko-ukrajinského vedeckovýskumného konzorcia, ktoré by vo výrobni na Slovensku vedelo vyrábať a exportovať sladidlo novej generácie do sveta. Samozrejme výhodne pre obe strany - bez rizika slepnutia, dodáva presvedčený Čumakov.