SME
Štvrtok, 23. marec, 2023 | Meniny má Adrián

Prečo zbytočne umierajú slovenské ženy

Slovenské ženy trestuhodne zanedbávajú svoje telo. A kruto na to doplácajú. Aj v tejto chvíli sa niekoľko slovenských žien, ...


 


Písomné pozvánky na preventívnu prehliadku, ktoré lekári posielali pravidelne ženám za socializmu, sú už minulosťou. Aj to je, žiaľ, jednou z príčin, prečo ženy nechodia pravidelne na preventívnu prehliadku k ženskému lekárovi. Výsledky nedávneho preskumu agentúry Focus ukazujú, že až 76 percent opýtaných žien nikdy nedostalo pozvánku od svojho gynekológa.
ILUSTRAČNÉ FOTO


Slovenské ženy trestuhodne zanedbávajú svoje telo. A kruto na to doplácajú. Aj v tejto chvíli sa niekoľko slovenských žien, ktoré roky odkladali prehliadku u gynekológa, dozvedelo, že je už neskoro. A to len preto, že si nenašli čas.

„Pred karcinómom krčku maternice môže ženy ochrániť jednoduché vyšetrenie, tzv. PAP test. Máloktorá žena môže povedať, že absolvuje všetky preventívne prehliadky, ktoré by mala,“ tvrdí gynekologička Eva Petríková, ktorá nedávno rozoslala takmer tisíc pozvánok na prehliadky a odozva bola mizivá.

Za celý minulý rok urobili gynekológovia na Slovensku len 61 885 sterov na cytologické vyšetrenie, pričom ročne by sa malo vyšetriť až desaťnásobne viac žien! Vyšetrenie pritom trvá len niekoľko minút a je bezbolestné.

Zabrala Lucie Bílá

„Mať tak v médiách opäť Luciu Bílú. To zaberie viac ako pozvánky na meno,“ nádejá sa bratislavský gynekológ.

Keď ochorela táto známa česká pop hviezda, ženy začali húfne chodiť na prehliadky. Po chirurgickom zákroku na maternici ich Bílá totiž sama vyzvala, aby sa o svoj zdravotný stav zaujímali.

Karcinóm krčka maternice je druhým najčastejším zhubným nádorom u žien na celom svete. Až 80 percent všetkých prípadov sa vyskytuje v rozvojových krajinách, napríklad v Afrike, je však varujúce, že práve Slovensko patrí medzi krajiny s vyšším výskytom tohto ochorenia. Pritom tento druh rakoviny je jedným z mála, ktoré majú doslova v rukách lekári a ženy. Stačí si všímať svoje telo a chodiť pravidelne na prehliadky.

To, že žena nemá žiadne subjektívne ťažkosti, neznamená, že v jej reprodukčných orgánoch neprebieha nejaký patologický proces.

Prečo ženy tak nerady chodia na prehliadky?

Podľa nedávneho prieskumu agentúry Focus až 21 percent žien nebolo na preventívnej prehliadke u ženského lekára viac ako päť rokov a 15 percent žien na prehliadke nebolo nikdy. Prečo?

Mnohé ženy nie sú spokojné so svojím gynekológom. Ako dôvod uvádzajú, že k nim pristupuje neosobne, čo najrýchlejšie odbaví vyšetrenie, nesnaží sa poradiť, nemá čas vypočuť si ich problémy. To sú zároveň aj príčiny, prečo ani vzdelané ženy nechodia pravidelne alebo aspoň raz ročne na preventívnu prehliadku k ženskému lekárovi. Karcinómom čípku sú najviac ohrozené ženy medzi 35 a 55 rokmi. Práve ženy v strednom veku na rozdiel od mladších, však ku gynekológovi nechodia. Najčastejšie preto, že už majú pôrody za sebou, neužívajú antikoncepciu, cítia sa fit, nemajú žiadne príznaky, alebo jednoducho nemajú čas.

Čo lekár pri prehliadke môže zistiť

Lekár prehliada aj krčok maternice (cervix uteri). Z neho bezbolestne odoberá niekoľko buniek ako vzorku na mikroskopické vyšetrenie, tzv. cytológiu. Ide o prevenciu pred vznikom rakoviny. Do týždňa sa žena dozvie, či na krčku maternici nezačali nejaké patologické zmeny. Dobre vybavené pracoviská majú aj sonograf a poskytujú ultrazvukové vyšetrenie vnútorných pohlavných orgánov. Ultrazvuk ukáže na základe odrazených vysokofrekvenčných zvukových vĺn počítačový obraz vnútorných orgánov a možno ním dokonca presne merať ich veľkosť a identifikovať prípadné cysty, myómy alebo zmeny na výstelke maternice. Používa sa brušná a vaginálna sonda pre rôzne typy zobrazenia.

Na prvé vyšetrenie by malo ísť každé dievča po dosiahnutí 18 rokov – aj v prípade, že ešte nemalo pohlavný styk. Mladé pacientky, ktoré ešte nemali pohlavný styk, lekár vyšetruje tzv. per rectum, čiže cez konečník a aj ultrazvuk sa robí brušnou, a nie vaginálnou sondou. (uj)

Prehliadky u lekára, ktoré by sme mali pravidelne absolvovať

krčok maternice gynekologické vyšetrenie
  (PAP test) od 20 rokov raz ročne
prsník samovyšetrenie od 20 rokov raz mesačne
  u lekára 20 až 40 každé 2-3 roky
  mamografia 40-49 každé 2 roky
  príp. ultrazvuk 50 a viac každý rok
koža samovyšetrovanie od 20 rokov raz mesačne
  u lekára 20 až 40 rokov každé 3 roky
    od 40 rokov raz do roka
ľudia s mnohými materskými znamienkami raz do roka
semenníky samovyšetrovanie od 16 rokov raz mesačne
hrubé črevo u lekára po 40 raz do roka
prostata u lekára po 45 raz do roka
ústna dutina samovyšetrovanie od 20 raz mesačne
u lekára, najmä tuhí fajčiari po 40 raz do roka

ANKETA

Chodíte pravidelne na preventívne prehliadky, alebo vás treba k lekárovi dokopať?

Andrea, herečka a moderátorka (33):

„Svoje telo si vážim. Ku gynekológovi chodím pravidelne, povedala by som veľmi pravidelne od skončenia vysokej školy, keď mi lekár na rutinnej prehliadke pred vstupom do zamestnania našiel predrakovinový nález na krčku maternice. O to viac som bola nemilo prekvapená, keď ma pred dvoma mesiacmi môj onkogynekológ doslova poslal z ambulancie domov s tým, že PAP test mi neurobí, lebo laboratórium nemá peniaze.“

Beáta Dubasová, speváčka:

„Vždy na začiatku roka v januári si napíšem zoznam lekárov, ktorých musím obehnúť, praktický lekár, zubár, gynekológ. Robím to už 15 rokov. Som z východného Slovenska a tam je stále tabu starať sa o vlastné zdravie. Ženy sa o týchto veciach nerozprávajú, dokonca som sa stretla s názormi, že ak niektorej niečo nájdu, iné povedia, radšej nepôjdem na prehliadku, lebo aj mne niečo nájdu.“

Susanne Jansenová (44), lektorka angličtiny z USA:

„Vždy pred cestou na Slovensko si dám u nášho rodinného lekára urobiť ‘generálku‘, absolvujem všetky nevyhnutné prehliadky, ktoré sú podľa mojej poisťovne pre mňa nevyhnutné. Vo svojich rokoch mám pocit, že už poznám cenu zdravia. Myslím, že u vás ešte nielen bežná populácia, ale ani manažéri zdravotníctva akoby nepochopili, že peniaze, ktoré sa dajú do prevencie, sa niekoľkostonásobne vrátia. V tomto smere sa mi zdá vaša zdravotná politika akási krátkozraká.“ (uj)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
  3. Koho prepustiť a komu zvýšiť mzdu? Také otázky budú riešiť firmy
  4. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  5. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  6. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  7. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  1. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
  2. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
  3. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
  4. Aké sú národnosti podnikateľov s virtuálnou adresou v Košiciach?
  5. Rozdielový impulz: Fix hypotéky 1,49 % na tri roky
  6. Východ mieša karty v súboji pamiatok, hlasuje sa online
  7. Obnovené historické skvosty už bojujú o priazeň verejnosti
  8. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  1. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 13 299
  2. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 692
  3. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 182
  4. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 9 044
  5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 7 809
  6. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 492
  7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 914
  8. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 1 587
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu