rofická kardiomyopatia, ľudovo zväčšené srdce.
Za zhoršujúci sa stav jeho srdca môžu okrem iného aj „prechodené chrípky“.
Podobne ako mnohí iní, aj Ľuboš toto banálne ochorenie ignoroval a počas chrípky nezaliezol do postele. Netušil, že počas zimnice, ktorá často sprevádza horúčku, potrebuje telo viac kyslíka a jeho nedostatok môže ohroziť najmä pacientov s chorým srdcom. Netušil, že jeho srdce mu raz celkom vypovie službu.
Problémy so srdcom sprevádzali Ľuboša počas strednej školy, počas vysokoškolského štúdia i na stáži v zahraničí.
„Keď som mal 28 rokov, už som nevládal vyjsť ani na druhé poschodie či prejsť dvesto metrov bez prestávky.“ Lekársky zákrok bol nevyhnutný, implantovali mu kardiostimulátor. Keďže už nevládal ani pracovať, musel ísť na invalidný dôchodok. Lekári konštatovali, že bez nového srdca ich pacient dlho žiť nebude.
„Bol som modrý, nevládal som dýchať, nechutilo mi jesť.“
V lete 2002 bol zaradený do transplantačného programu pre chronické zlyhanie srdca. „Mnoho pacientov sa toho bojí ako čerta, ale ja som bol rozhodnutý. Vedel som, že bez nového srdca nebudem žiť,“ hovorí 30-ročný muž. Čakal desať mesiacov, kým mu nezazvonil mobilný telefón. Našiel sa vhodný darca.
Po operácii sa zmenil celý Ľubošov život. Už je plný optimizmu.
Vie tiež, že musí byť pod neustálym lekárskym dozorom a niektoré druhy liekov bude brať do konca života. Nezabúda pritom ani na ochranu pred chrípkou. Dnes už vie, že môže byť životu nebezpečná.
Koľko vitamínu C naozaj potrebujeme?
To je otázka, ktorá stále nie je jednoznačne zodpovedaná. Niektorí ľudia užívajú veľké množstvo vitamínových doplnkov v presvedčení, že tak zlepšia svoj zdravotný stav, alebo že sa ochránia pred niektorými chorobami, napríklad pred prechladnutím. Pre tento názor neexistuje žiaden presvedčivý dôkaz. Skupina pracovníkov Národnej akadémie vied USA zaoberajúca sa potravinami a výživou overuje svoje doterajšie odporúčanie dávok vitamínu C. Názor odborníkov národných inštitútov zdravia je, že by bolo vhodné zvýšiť oporúčané množstvo vitamínu C v potrave zo 60 mg na 100 až 200 mg denne. Zároveň zdôrazňujú, že kedykoľvek je to možné, mal by byť vitamín C dodávaný radšej v podobe zeleniny a ovocia ako tabletiek či šumivých prípravkov.
Nadmerné dávky vitamínu C (viac ako asi 1000 mg denne) môžu vyvolať nútenie na dávenie, žalúdočné kŕče a môžu mať vplyv na tvorbu obličkových kameňov.