
ILUSTRAČNÉ FOTO- ARCHÍV SME
Troj-štvorcentimetrové podpätky nosia dievčatá dokonca už v škôlkach. Detské kĺbiky tak vyslovene trpia. „Takých rodičov by som najradšej pokutoval," hovorí ortopéd Ivan Molnár.
Žiaden zákon však na to, samozrejme, neexistuje.
„Už na základnej škole je veľa detí, ktoré majú poškodené chodidlá nosením nevhodnej obuvi. Deti majú ploché nohy, vbočené päty či palce," hovorí. V rodinách, kde majú viacero detí, je totiž zvykom, že sa topánky dedia, kým sa celkom neroztrhajú. „Detské topánky sú naozaj veľmi drahé, ale zdravie niečo stojí a často vyhadzujeme na menej podstatné veci," oponuje lekár na možné argumenty. Vyše 80 až 90 percent poškodených nôh dospelých totiž spôsobilo nosenie nesprávnej obuvi v mladosti. Ploché nohy má dnes každý piaty človek.
Prečo nekupovať obuv u Vietnamcov?
Pri výbere topánok ortopédi radia myslieť aj na to, že tvar nohy je u rôznych národov rôzny. Iný je u Európanov a iný u ázijských a afrických národov. Pri nákupe na to trhu si na to spomeňte.
„Zlá topánka narúša rovnováhu a stabilitu nohy. Nohy sa vplyvom gravitácie a telesnej hmotnosti stávajú unavené, boľavé, otlačené a deformujú sa. To sa prejaví aj na držaní celého tela." Namiesto papúč doma, ale aj na prezutie v škole či zamestnaní sú ideálne zdravotné ortopedické sandále. Najlepšie sú korkové a úplne najvhodnejšie sú tie sandále, ktoré majú vpredu len jeden pásik. Udržujú totiž v dobrej kondícii klenbu nohy, pretože ich musíme prstami neustále udržovať. Dobrá topánka by mala byť priestranná, najmä v prednej časti a dobre tvarovaná, aby nedeformovala prsty.
Tvrdý a vysoký podpätok tlačí priamo na úpon achilovky, spôsobuje bolesti v pätných kostiach a chronické a ťažko liečiteľné problémy.
Najmodernejšie špicáky považujú ortopédi za mrzačenie nôh. Spôsobujú kladivkovité prsty, vbočený palec, chronické bolesti v nohách.
(uj)