Psychologička EVA MATUŠKOVÁ:
„Psychologické poznatky posledných rokov hovoria, že vzťah dieťaťa k matke nemá základ v tom, že ho matka kŕmi a chráni pred telesnými nepríjemnosťami. Omnoho významnejší je fakt, že rodič chráni dieťa pred neznámym, nepriateľským, cudzím svetom a že mu dáva pocit bezpečia. Potreba istoty je totiž jednou z najdôležitejších potrieb ľudského života a ide o to, aby dieťa malo túto potrebu už od dojčenského veku vrchovato naplnenú. Darcom citovej istoty môže byť rovnako matka aj otec.
Výskumy ukázali, že muži reagujú na úsmevy dieťaťa rovnako ako ženy. Rovnako reagujú aj na detský plač, stavajú sa do najvhodnejšej vzdialenosti, aby ich dieťa mohlo vnímať, lezú s dieťaťom po podlahe, opakujú po ňom grimasy a nastavujú mu tzv. biologické zrkadlo. Základný repertoár upokojujúcich a zabavovacích postojov je v podstate u žien aj mužov rovnaký.
Moderná psychológia ukazuje, že otec nie je svojou základnou psychologickou vybavenosťou nijako zásadne diskvalifikovaný z roly materského vychovávateľa. Mnohí otcovia sú takými dokonalými špecialistami v starostlivosti o dieťa, že môžu konkurovať aj tej najzručnejšej matke." (uj)