Smiech je podľa neho mimoriadne významná zložka pomáhajúca zotaviť sa zo život ohrozujúceho ochorenia. Chvíľka smiechu totiž podľa neho dokáže znížiť rýchlosť sedimentácie červených krviniek - tá je mierou zápalového ochorenia. Konkrétnym dôsledkom smiechu je prehĺbené dýchanie, zvýšený počet imunitných buniek, ich zvýšené množenie, pokles hladiny kortizolu a vzostup množstva endorfínov.
Smiech dokáže vypnúť činnosť zadných častí hypotalamu a oslobodiť mozgovú kôru pre činnosť zbavenú stresu.
Kto sa smeje, zvyšuje si aj kondíciu
Keď sa smejeme, dávame vlastne fyzicky zabrať celému telu. Pri smiechu napíname 17 svalov tváre, ako aj ďalších 80, nachádzajúcich sa medzi hlavou a bruchom. Pri intenzívnych výbuchoch smiechu môže dych vyrážajúci z našich úst dosahovať neuveriteľnú rýchlosť 100 km za hodinu.
Ak sa človek desaťkrát od srdca zarehoce, môže to mať podobný účinok ako desať minút džogingu. Aktívne mimické svaly navyše udržiavajú pokožku dlhšie napnutú, pľúca dostávajú štvornásobné množstvo kyslíka, srdce bije rýchlejšie a na určitý moment dôjde aj k zvýšeniu krvného tlaku, ktorý vzápätí klesne pod predchádzajúcu hodnotu, čím náš mozog dostáva viac energie.
Výbuchy smiechu dokážu lepšie rozprúdiť trávenie ako prostriedky na preháňanie.
Minúta smiechu dokáže údajne uvoľniť svaly viac ako 45 minút telesného cvičenia. Blahodarné účinky smiechu sa prejavujú aj na pohlavnom živote - podľa vedcov vraj veselí muži oplývajú väčšou potenciou.
(uj)