Bratislava 20. decembra (TASR) - Zásluhou vysokej zaočkovanosti detí došlo už v roku 1960 k eliminácii detskej obrny a novorodeneckého tetanu v bývalom Československu. Od 60. rokov sa neevidovalo ochorenie na tetanus u detí a mladistvých.
Posledné ochorenie na záškrt bolo hlásené v roku 1980, posledné ochorenie na osýpky v roku 1998 a u ostatných nákaz Imunizačného programu sa chorobnosť pohybuje na veľmi nízkych hodnotách. Uvádza sa to v Imunizačnom programe, ktorý v stredu vzala na vedomie vláda SR.
Cieľom spomínaného programu je znížiť až eliminovať výskyt infekčných ochorení dôsledným zabezpečovaním imunizácie najmä detskej populácie.
Realizácia programu zahŕňa rad činností, z ktorých najdôležitejšie sú očkovanie, sledovanie zaočkovanosti, hodnotenie imunitného stavu populácie, ďalej sledovanie výskytu ochorení, ktorým možno predchádzať očkovaním a sledovanie cirkulácie pôvodcov nákazy v populácii, respektíve vo vonkajšom prostredí.
Slovenská republika sa ako člen Svetovej zdravotníckej organizácie zaviazala plniť všetky úlohy v oblasti imunizácie. Tieto ciele predpokladajú v časovom horizonte 10 - 15 rokov redukciu, elimináciu až eradikáciu infekčných ochorení ovplyvniteľných očkovaním.
Neplnenie Imunizačného programu by malo mimoriadne závažný dosah na zdravotný stav celej populácie so vzostupom chorobnosti a úmrtnosti na infekčné ochorenia so vznikom epidémií, uvádza sa v dokumente.