Michalovce 3. januára (TASR) - Prvé výsledky Štúdie vplyvu polychlórovaných bifenylov (PCB) na detskú populáciu na východe Slovenska zatiaľ nepotvrdili žiadne vážnejšie poruchy či ohrozenie.
V priebehu roka bolo v rámci trojročnej štúdie na detskom oddelení Nemocnice s poliklinikou Štefana Kukuru v Michalovciach vyšetrených asi 400 novorodencov a vyše 120 polročných detí. Štúdia zahŕňa vyšetrenie celkom 600 detí z Michalovského a rovnaký počet detí zo Svidníckeho okresu, ktorý bol vybraný pre porovnanie, ako oblasť nezaťažená PCB-látkami.
V novorodeneckom veku vyšetrujú odborníci u detí sluch, detskú žľazu, ktorá zodpovedá za rozvoj jeho imunity, krvné vyšetrenia a pod. "Zároveň sa vyšetruje materské mlieko, stravovacie návyky matky a pod.," uviedla dnes pre TASR primárka oddelenia Dana Jurečková. Dodala, že ďalšie testy podstupujú deti v šiestom a šestnástom mesiaci života.
Krvné vyšetrenia a vyšetrenia materského mlieka sa realizujú v Bratislave a budú známe až v závere štúdie.
Podľa Jurečkovej sa spomínaná štúdia v takomto rozsahu nerobila nikde na svete. Na Zemplíne sa realizuje v dôsledku ešte stále kontaminovaného životného prostredia škodlivinami, ktoré sa tam vyrábali pred vyše dvadsiatimi rokmi.
Štúdia sa realizuje s podporou Národného ústavu zdravia USA. Mala by napomôcť najmä tomu, aby sa kompetentní zamerali hlavne na dekontamináciu škodlivých látok v uvedenej lokalite.