
Zatepľovací obklad prekryjeme špeciálnou omietkou a náterom do exteriéru.
vacích dní v roku. Dodatočné zateplenie budov je investíciou do budúcich úspor, lebo nevieme predpokladať, kde až sa stabilizujú ceny energií.Výhodou je, keď sú obytné miestnosti orientované na južnú stranu, prípadne západnú. Niekedy stačí zatepliť iba severné steny objektu, ideálne je jeho kompletné opláštenie, izolácia podláh a stropu, utesnenie okien.
Zdvojnásobenie tepelného odporu obvodovej steny zníži spotrebu paliva až o 15 percent. Pri využití súčasných termoizolačných materiálov ako polystyrén, minerálne vlny, polyuretán a sendvičové systémy sa pri zachovaní minimálnej priepustnosti tepla znížila potrebná hrúbka izolácie.
Výhody vonkajšej izolácie
Vonkajšia izolácia zabráni vzniku nežiaducich tepelných mostov a kompaktne pokryje celý plášť budovy. Ovplyvnia sa pozitívne aj akumulačné vlastnosti budovy, keď v lete je vnútri príjemne chladno a počas prerušovaného vykurovania v zimnej prevádzke miestnosti nevychladnú. Daňou pri vonkajšom izolovaní je veľká prácnosť, finančná náročnosť a potreba ochrany izolácie pred vlhkosťou.
Vnútorné izolácie sú lacnejšie
Tepelné izolácie miestností sú lacnejšie, izolačný materiál nie je taký nákladný a nepotrebuje ochranu pred vlhkosťou. Aj pri členitej fasáde je výhodnejšie použiť tento spôsob. Miestnosti potrebujú kratší čas na vykúrenie, to je výhodou nepravidelne vykurovaných objektov, ako sú rekreačné zariadenia.
Nevýhodou je jednak zmenšenie miestností o hrúbku konštrukcie a izolačných materiálov, menšia tepelná stabilita miestností, ktoré sa takto aj skôr ochladzujú. Pri použití vnútorného zatepľovania vždy treba upraviť priestor medzi izoláciou a stenami tak, aby sa nekondenzovali pary a vlhkosť, ktoré by spôsobovali vznik plesní. Napokon treba aj zmeniť všetku inštaláciu podľa nových podmienok, ide najmä o umiestnenie zásuviek a vypínačov.
Čísla hovoria jednoznačne
Optimálny pocit pohody dosiahneme, keď súčet teploty stien a vzduchu je 38°C. O koľko budú teplejšie steny, o toľko stupňov menej stačí vykurovať miestnosti. Pri teplote stien 15°C musíme vykúriť vzduch na 23°C, naopak ak sú odizolované steny teplé 18°C, prikúrime na 20°C. Pritom je známe, že pri znížení vykurovania o 1°C usporíme 5-6 percent paliva, čo nám prinesie o 10-11 percent ušetrených na kúrení. (ľš)
Tabuľka strát tepla z bytu
rodinný dom bytový dom
okná a vonkajšie dvere 25-35 % 30-40 %
obvodové steny 30-40 % 30-40 %
podlahy 10-15 % 2-5 %
stropy a strecha 5-10 % 2-5 %